Co zrobić, by zwiększyć swoją charyzmę?

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Chcielibyśmy, aby charyzmatyczne osoby, w tym także prawdopodobnie my sami, takowe się rodziły. Nie jest to, wbrew pozorom, cecha z którą człowiek przychodzi na ten świat. Charyzmy można i nawet warto się nauczyć. Co więcej możemy ją wdrażać przez całe swoje życie i na każdym jego etapie. Zazwyczaj jednak nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

Zdolność wywierania

Osoba charyzmatyczna wywiera zdolność pozytywnego wrażenia na innych ludziach. Co więcej, jest to wrażenie trwałe, czyli nie pojawia się, żeby za chwilę zniknąć i więcej się nie pojawić. Charyzma nie wymaga bezpośredniego kontaktu twarzą w twarz, by dała się odczuć. Charyzma jest subtelną cechą, która raczej się nie narzuca i nie wyskakuje niczym królik z kapelusza. Dzięki niej przyciągamy uwagę, generujemy wiarygodność oraz akceptację poprzez nasze podejście.

Aktywny świat wnętrza

Charyzma jest zdolnością pod którą skrywa się dyskretnie nasz wewnętrzny świat, który jest światem aktywnym. Charyzmatyk z pasywnym światem wewnętrznym nim po prostu nie jest. Charyzmę odbiera społeczeństwo, które przygląda się naszemu sposobowi mówienia, wykonywania rozmaitych, takich czy innych zadań i ogólnie, naszego zachowania. Swoją charyzmą realnie wpływamy na innych ludzi. To z kolei ułatwia tworzenie nam relacji na co dzień. Jak więc zwiększyć i rozwinąć swoją charyzmę

Inwestycja w siebie

Słowo „inwestycja” odnosimy tutaj zarówno do znaczenia podstawowego ale również tego bardziej symbolicznego. To, co wychodzi z naszego wnętrza każdorazowo powinno mieć swoje odzwierciedlenie na zewnątrz. Inwestować więc w siebie, to, po pierwsze, poświęcanie dla samego lub samej siebie odpowiedniej (liczonej indywidualnie) ilości czasu. Chodzi tutaj o znalezienie tego czasu, który poświęcimy na szeroko rozumiane bycie z samym lub samą sobą. Po co to wszystko? Po to, byśmy potrafili siebie poobserwować , pomyśleć o nas samych, uświadomić każdorazowo nasze własne potrzeby i dbać o siebie regularnie, jak najczęściej.

Jeżeli myślimy o wszystkim innym, nie myślimy o sobie choć może się to wydawać dość oczywiste. Drugi aspekt inwestycji w siebie to dbanie o wygląd. Niekoniecznie chodzi tutaj o noszenie strojów od Versacego czy innego Gucciego albo poddawanie się operacjom korygującym zewnętrzny wygląd. Zwracaj uwagę na to jak wyglądasz a także na własną personalizację, czyli wyrażaj siebie poprzez noszenie ubrań jakich chcesz oraz układanie włosów w ulubionych kombinacjach. Korzystaj z tego co definiuje Ciebie a nie 90% społeczeństwa. I znowu, niby oczywiste ale nie do końca, ponieważ lubimy za bardzo i zbyt często naśladować sztywne wzorce innych ludzi, które to wzorce są zupełnie nie nasze.

Pewność własnych przekonań

Charyzma nie zawsze jest czymś na kształt pozytywnego skutku ubocznego pożądanej przez wielu cechy, jaką jest pewność siebie. I w drugą stronę – osoba niepewna siebie może być charyzmatyczna mimo tego, że nie do końca, nie zawsze wierzy w siebie. Charyzma zawsze wykracza poza pewność lub brak pewności siebie. Ogólnie charyzmatyk ma dobrą opinię o sobie, którą pielęgnuje. Nie musi to być znów każdy jeden aspekt. Musisz więc posiadać własne przekonania a także być ich pewnym. Ludzie zobaczą wówczas, iż bije od Ciebie blask, który trudno nazwać. To blask Twojej wewnętrznej aury, który jest ziarnem. Z niego z czasem, o ile nie przestaniesz go podlewać, wyrosną charyzmatyczne cechy. Poznaj więc siebie. Poznaj to, w co wierzysz. Wiedz kim jesteś, co czujesz oraz co myślisz. W ten sposób stworzysz atmosferę sprzyjającą zaufaniu. Gdy zobowiążesz się do tego, iż będziesz niezachwianie wierzył swoim przekonaniom, staniesz się silną, charyzmatyczną osobą.

Otwarte spojrzenie

Spojrzenie to jeden z elementów mowy ciała a ta mówi o nas więcej niż nasza elokwencja. To, co mówimy, zazwyczaj jest przemyślane a mowa ciała to spontaniczny język. Praktycznie zawsze, w każdej sytuacji, mówimy bardziej ciałem niż werbalnie. Najwięcej mówi nasz wzrok! Ludzkie oczy przenoszą na zewnątrz to, co „kotłuje” się w naszym wnętrzu. Oczy tak naprawdę mogą komunikować drugiej stronie wszystko. Są uczucia, których nie potrafimy umiejętnie zwerbalizować a mimo to nadal je czujemy. My je czujemy a nasz rozmówca… widzi w naszych oczach. Uważne, otwarte a także przyjazne spojrzenie charakteryzuje wygląd, który jest szczery i zarazem dla nas jak najbardziej naturalny. Pamiętajmy, że to, co czujemy w swoim wnętrzu, nie przeniesione w taki czy inny sposób na zewnątrz, nie zniknie a co więcej, zostanie dostrzeżone!

Na liście rzeczy niemożliwych do wykonania należy umieścić obserwację własnego spojrzenia. Nie zmienia to faktu, że możemy nad tym popracować a jeżeli chcemy zabłysnąć charyzmą to nawet powinniśmy dla najlepszego efektu. Jak ja patrzę na inne osoby? Czy kiedykolwiek próbowałem/próbowałam rozpoznać co mówią wówczas moje własne oczy?

Słowo końcowe, czyli sekret większej charyzmy

Charyzma pomaga rozwijać a także poprawia nasze relacje z ludźmi dookoła. Dzięki niej możemy stać się bardziej wpływowi i przekonujący. Sekret większej charyzmy stanowi bycie bardziej autentycznym człowiekiem, który jest pewny siebie – pewny tego kim a także jaki jest. Jeżeli będziemy stwarzać pozory nigdy nie zwiększymy naszej charyzmy a już na pewno nie będziemy w stanie budować jej od podstaw.