Dla części osób planowanie jest przyjemną częścią samej podróży. Pomaga budować oczekiwanie i daje radość z oczekiwania na samą podróż. Ale może nie jesteś taką osobą? I dlatego przyda Ci się ten przewodnik, jak zaplanować idealne wakacje lub wycieczkę. Możesz nabrać sił i uznać proces planowania za satysfakcjonującą część podróży, a nie poważną czynność, którą należy wykonać przed rozpoczęciem zabawy.
Wykonaj te 10 kroków, jak zaplanować podróż, a zaplanujesz trasę przy minimalnym stresie i maksymalnym podekscytowaniu.
KROK 1: WYBIERZ KIERUNEK
Czego potrzebujesz? Spokojny wypad na plażę? Jedna wielka impreza? Historia starożytna? Przyroda i wędrówki? Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na miejsce, zaczerpnij inspiracji. Pinterest, Instagram i opcja wyszukiwania w googlach to świetne argumenty.Znalezienie inspiracji to jeden z najprzyjemniejszych etapów planowania podróży.
KROK 2: WYBIERZ PORĘ ROKU
Czy ograniczają Cię obowiązki zawodowe lub rodzinne? Zawęź liczbę dostępnych miesięcy lub tygodni i zacznij od tego. Sprawdź średnie temperatury i opady w poszczególnych miesiącach. W wielu miejscach okres od czerwca do sierpnia to najbardziej deszczowa i wilgotna pora roku. Upewnij się, że wiesz, czego się spodziewać. Sprawdź szczyt sezonu turystycznego, aby sprawdzić, czy poradzisz sobie z sezonem pobocznym.
Jak źle byłoby wyjechać poza sezonem? Czy warto oszczędzać? Czy obiekt zostanie całkowicie zamknięty? Santorini poza sezonem – chyba nie warto. Kolumbia poza sezonem – chyba warto, ze względu na niezmienną pogodę przez cały rok.
KROK 3: ZDECYDUJ, CO TAM ZROBIĆ I ZOBACZYĆ
To chyba najlepsza część planowania podróży! Ale to również zajmie większość Twojego czasu. Zarezerwuj na to od kilku godzin do kilku dni, w zależności od tego, czy Twoja podróż trwa tydzień, czy miesiąc… lub dłużej! Zdecyduj, co robić i gdzie się udać. Czy jedno miasto wystarczy, żeby mieć zajęcie? Jeśli nie, czy można z niego wybrać się na jednodniową wycieczkę? Czy podczas swojej podróży odwiedzisz wiele miast? Czy warto rozważyć przylot na jedno lotnisko i wylot z innego? Zapisz gdzieś listę wszystkich miejsc docelowych, zabytków i atrakcji.
Możesz skorzystać z Excela, ponieważ łatwo później dodać dodatkowe kolumny na koszty, daty itp. Inni używają Worda, ale nawet prosta aplikacja do „notatek” wystarczy, jeśli Twoja podróż nie wymaga zbyt wielu szczegółów. Aby zobaczyć listę największych atrakcji, których nie można przegapić, wystarczy wpisać w Google „[lokalizacja] atrakcje”. W przypadku planowania podróży po Polsce lub Europie można też sprawdzić przewodniki przygotowane przez dziennikarzy portalu PulsPodrozy.pl
KROK 4: STWÓRZ PRZYKŁADOWY PLAN PODRÓŻY
To także jedna z ulubionych części planowania podróży! Pobierz aplikację mapową lub skorzystaj z GoogleMaps i zapisuj kluczowe lokalizacje, aby mieć wizualny obraz swojej podróży.
Jeśli przebywasz w jednym mieście, zobacz, jakie obiekty można pogrupować według obszaru. Zaplanuj określone obszary na określone dni. GoogleMaps podpowie Ci ile czasu zajmuje przejście między najdalszymi punktami w mieście, aby mniej więcej wiedzieć, ile terenu możesz pokonać w określonym czasie. Następnie kliknij ikonę pociągu, aby zapoznać się z systemem metra i jego przydatnością, jeśli taki istnieje.
KROK 5: ZAREZERWUJ LOTY
No i w końcu przypieczętuj plany zarezerwowaniem lotu. Jeśli nie podoba Ci się cena, którą widzisz, możesz ustawić alert dotyczący podróży i otrzymywać e-maile o zmianie cen. Lot może być największym pojedynczym wydatkiem, więc jeśli możesz, baw się datami i miesiącami.
Coraz częściej podróżnicy czy po prostu osoby wybierające się na wakacje korzystają z Google Flights do wyszukiwania lotów. Oferuje ona łatwość dostosowywania wyszukiwań. Na przykład możesz dodać wiele lotnisk odlotu i przylotu (wystarczy nacisnąć znak plus w polu wprowadzania), filtrować według określonych lotnisk przesiadkowych i otrzymywać powiadomienia o cenach lotów w przypadku wszelkich zmian, zapisując wszystkie filtry.
KROK 6: ZAREZERWUJ NOCLEGI
To zdecydowanie najbardziej przytłaczająca część planowania podróży zazwyczaj ze względu na ceny. Ale im szybciej to zrobisz, tym więcej będziesz mieć opcji i niższych cen, dzięki czemu będzie to bardziej bezbolesne (hm… po prostu to zrób).
Skorzystaj z aplikacji mapowej, aby sprawdzić, które obszary są dla Ciebie wygodne. Czy możesz skorzystać z metra lub innej komunikacji miejskiej, czy powinieneś trzymać się w niewielkiej odległości od wszystkiego? Czy wszystkie obszary są bezpieczne i przyjazne dla wszelkiego rodzaju turystów? Przeprowadź szybkie wyszukiwanie w dzielnicach które Ci odpowiadają.
Czy masz określony budżet? Jeśli możesz, wybierz średni koszt za noc.
Ile czasu będziesz przebywać w hotelu? Jeśli wybierasz się do Cabo, Meksyku lub na Malediwy, większość czasu spędzisz w swoim zakwaterowaniu. Więc warto wydać więcej. Jeśli codziennie od zmierzchu do świtu będziesz zajęty zwiedzaniem, jedyne, czego potrzebujesz, to bezpieczne i czyste miejsce do spania.
KROK 7: PRZYGOTUJ SWOJE FINANSE
Jeśli wyjeżdżasz za granicę, czy posiadasz kartę kredytową bez opłat za transakcje zagraniczne? Czy będziesz potrzebować gotówki w tej lokalizacji, czy można płacić kartami kredytowymi? Czy nie będzie Cię na tyle długo, że powinieneś otrzymać kartę debetową bez opłat za transakcje zagraniczne, czy też wyciągniesz tylko niewielką kwotę gotówki raz? Poinformuj swój bank, gdzie będziesz, aby nie uznał, że Twoje opłaty są oszustwem.
Czy bankomaty są w tym miejscu powszechne? Na Islandii nie ma potrzeby rezygnować z karty kredytowej – nawet w punktach poboru opłat i na stacjach benzynowych. Ale na Kubie będziesz musiał wymienić całą gotówkę przed opuszczeniem lotniska.
KROK 8: USTAL SZCZEGÓŁY PLANU PODRÓŻY
Zaplanuj, jak bezstresowo dotrzeć do każdego miejsca zakwaterowania po wylądowaniu. Czy taksówki są bezpieczne? Czy powinieneś poprosić hotel o zorganizowanie odbioru z lotniska? Czy zaraz po locie będziesz miał energię, aby korzystać z komunikacji miejskiej? Czy jest coś, co musisz zarezerwować jak najszybciej? Wejście na Statuę Wolności lub wycieczka na wieżę Eiffla wymaga rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Pociągi we Włoszech mogą być bardzo tanie, jeśli zarezerwujesz z wyprzedzeniem, ale będą droższe w miarę zbliżania się daty.
Sprawdź opłaty za wstęp (niektóre atrakcje mają dni wolne), godziny i dni otwarcia, opcje wycieczek, koszty, punkty wyjazdu. Poszukaj innych fajnych, niebędących atrakcjami, takich jak restauracje lub lokalne specjały (kawiarnie z sowami i kotami w Japonii). Czy ten region świata słynie z kawy? Albo ciastka? Koniecznie wypróbuj niektóre z ich najlepszych.
Ale nie planuj za dużo. Zostaw niektóre posiłki nieplanowane i odkryj je samodzielnie. Zostaw czas na włóczenie się po niezaplanowanych uliczkach, powrót do ulubionych miejsc i zapoznanie się z rekomendacjami spotykanych osób.
KROK 9: ROZPOCZNIJ ZAKUPY – ALE TYLKO JEŚLI POTRZEBUJESZ
W zależności od podróży możesz potrzebować nowego sprzętu. Kijki trekkingowe, środek odstraszający komary, wodoodporne etui na telefon, aparat podwodny, zamek do szafek hostelowych, odpowiedni płaszcz zimowy. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na wyszukanie i zakup produktów i ich zwrot, a także ewentualną zmianę kolejności. Jeśli Twoja podróż jest odległa, ustal termin, do którego musisz mieć wszystko i umieść przypomnienie w telefonie lub kalendarzu co najmniej dwa tygodnie przed tą datą.
KROK 10: POTRZEBUJESZ UBEZPIECZENIA PODRÓŻNEGO?
Jeśli wybierasz się w znane miejsce lub gdzie jesteś już ubezpieczony na to, co prawdopodobne, możesz czuć się komfortowo, rezygnując z tego kroku. Jednak zdecydowanie rozważ tę opcję w przypadku lokalizacji, w których istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania, lokalizacji o burzliwych warunkach politycznych, miejsc, w których możesz potrzebować oszczędności, lub odległych miejsc, w których znajdują się drogie loty awaryjne do domu. Dodaj to do swojego budżetu na podróż.