Jak skutecznie oszczędzać? Kilka porad, które poprawią Twój domowy budżet

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Jeśli chcesz poprawić swój domowy budżet i zastanawiasz się jak skutecznie oszczędzać, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poznasz w nim kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie, dzięki którym życie staje się przyjemniejsze.  

Oszczędzanie to w dzisiejszych czasach popularny temat, co związane jest z najwyższą od lat inflacją, która negatywnie wpływa na nasze życia. Dlatego też coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na oszczędzanie, które pozwolą nam poradzić sobie z rosnącym kosztem życia. W końcu inflacja wpływa negatywnie na wszystkie aspekty naszego życia. Warto pamiętać, że oszczędzanie nie polega wyłącznie na odmawianiu sobie przyjemności, gdyż to na dłuższą metę negatywnie wpływa na psychikę. Oczywiście niektóre przyjemności możemy ograniczyć, zwłaszcza jeśli sporo kosztują. Jednak nie możemy usunąć wszystkich atrakcji ze swojego życia.  

Oszczędzanie na rachunkach to podstawa, gdyż obecnie ceny energii elektrycznej, gazu czy centralnego ogrzewania są kilkukrotnie wyższe niż rok temu. Przez to zmniejszenie zużycia przyniesie nam spore oszczędności. Zacznijmy od ogrzewania, które pochłania sporo energii, niezależnie od tego czy jest ono elektryczne, czy gazowe. Warto zakupić urządzenie, które włącza ogrzewanie dopiero gdy temperatura w domu spadnie do określonego poziomu. Optymalnie powinniśmy ustawić około 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia i nieco mniej w nocy. W końcu w nocy śpimy pod grubą kołdrą, dlatego też nie ma sensu ogrzewać pomieszczenia do takiej samej temperatury co w ciągu dnia. Jeśli mamy taką możliwość, warto zakupić zmywarkę, która pozwala zaoszczędzić sporo wody, a także czasu, który musielibyśmy poświęcić na mycie naczyń. Pamiętajmy, aby wyłączać urządzenia elektryczne kiedy wychodzimy z domu, a także na noc, gdyż one stale pobierają prąd. Jednak najważniejsze jest gaszenie świateł, a także stosowanie żarówek energooszczędnych. Latem warto ograniczyć działanie klimatyzacji do około 4 godzin dziennie, co jest wystarczające. Rano wystarczy wywietrzyć dom, a klimatyzację włączamy w najcieplejszym momencie dnia, a także na chwilę przed snem, aby wychłodzić pomieszczenia. 

Zakupy spożywcze pochłaniają sporą część domowego budżetu, jednak jest kilka sposobów, abyśmy mogli kupić niezbędne produkty znacznie taniej. Przede wszystkim warto mieć aplikację na telefon z gazetkami promocyjnymi, dzięki czemu będziemy wiedzieć gdzie są najniższe ceny produktów, których potrzebujemy. Jeśli mamy sklepy w pobliżu, możemy udać się do kilku, jednak zawsze zabierajmy ze sobą listę zakupów. Produkty w sklepach są tak ułożone, abyśmy zobaczyli, po czym kupili jak najwięcej, dlatego też warto mieć listę zakupów. Udajemy się tylko po produkty z listy, dzięki czemu nie kupimy niepotrzebnych rzeczy, które później byśmy wyrzucili, bo stracą termin ważności. Jeśli udajemy się do sklepu samochodem, najlepiej wybrać jeden market w którym będziemy robić zakupy. Codzienne zakupy nie są najlepsze, jeśli musimy dojeżdżać do sklepu, gdyż koszty paliwa będą duże, jednak możemy wybrać sklep znajdujący się na drodze z pracy do domu. Dzięki czemu wracając zatrzymamy się na zakupy. W oszczędzaniu pomaga planowanie posiłków na tydzień do przodu, dzięki czemu będziemy wiedzieć jakich produktów potrzebujemy. Znacznie ułatwia to zakupy i pozwala sporo zaoszczędzić, dlatego też warto zacząć planować posiłki. 

Nie ma co ukrywać, że koszt paliwa znacznie uszczupla nasz domowy budżet, jednak jest na to dobre rozwiązanie. Możemy znaleźć sąsiada bądź znajomego z okolicy, który dojeżdża w to samo miejsce co my. Dzięki czemu podzielimy koszty dojazdów na dwie osoby, a jeśli znajdziemy więcej ludzi to więcej zaoszczędzimy. Komunikacja miejska również jest dobrą alternatywą pod warunkiem, że mamy odpowiednie autobusy, abyśmy mogli dostać się do pracy na konkretną godzinę. Niestety nie dla każdego będzie to najlepsza opcja, a zwłaszcza dla ludzi mieszkających na wsi, którzy dojeżdżają do pracy w mieście. Jeśli do pracy nie mamy daleko, możemy jeździć rowerem, co nie tylko poprawi nasz domowy budżet, ale również pozytywnie wpłynie na zdrowie. 

Pamiętajmy, aby porównywać ceny w sklepach stacjonarnych z tymi internetowymi, co przydaje się podczas zakupów ubrań czy droższych rzeczy, takich jak np. elektronika bądź akcesoria sportowe. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić, gdyż sklepy internetowe mają znacznie niższe ceny niż te stacjonarne, co związane jest z kosztem ich utrzymania. Robiąc zakupy w internecie warto skorzystać z jednej z dostępnych wtyczek, które pozwalają nam sporo zaoszczędzić. Dwie najpopularniejsze to AleRabat i LetyShops, dlatego też warto z nich korzystać. Obie strony oferują cashback, czyli zwrot części wydanych na zakupy środków, a dodatkowo AleRabat automatycznie sprawdza dostępne kody rabatowe i wybiera ten najkorzystniejszy. 

Dużym błędem, który popełnia wiele osób jest wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy, nawet jeśli są one sprawne i dobrze się prezentują. Dotyczy to zarówno niepotrzebnych ubrań, jak i rowerów czy elektroniki. Często oddajemy takie rzeczy członkom rodziny czy znajomym, jednak w tych trudnych czasach możemy nieco zarobić, dzięki czemu poprawimy nasz domowy budżet. Ubrania sprzedamy na Vinted bądź OLX, jednak ten pierwszy serwis będzie lepszym wyborem. Z kolei OLX czy Allegro będą lepsze do sprzedaży elektroniki bądź innych akcesoriów. Sprzedając niepotrzebne rzeczy nie tylko nie zarobimy, ale również dbamy o środowisko, gdyż dajemy rzeczom drugie życie. W końcu niepotrzebne ubrania czy inne akcesoria będą komuś służyć jeszcze przez jakiś czas.