Najczęstsze powody rozstań w związkach

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Rozstania dość często następują nagle i z inicjatywy tylko jednej ze stron. Zwykle wtedy osoba porzucana odczuwa duże rozżalenie i bardzo często nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego tak się stało. Powodów do rozstań może być wiele, jednak zwykle są one dość typowe.

Brak komunikacji

Partner decyduje się zakończyć relację bardzo często wtedy, gdy czuje się nierozumiany. Tak bywa w związkach, gdzie jedna strona nie chce albo nie potrafi rozmawiać. Zwykle ten problem występuje po stronie mężczyzn, bo nie lubią oni dzielić włosa na czworo. Niechętnie rozmawiają o uczuciach, a gdy kobieta sygnalizuje problem w związku, często to ignorują albo umniejszają wagę problemu. Z kolei, gdy obydwie strony, nie mówią, że coś im się nie podoba, czego im brakuje, po pewnym czasie dochodzi do przesilenia i taka rozgoryczona osoba może nagle odejść.

Partnerzy się zmieniają

Bywa i tak, że rozpadają się udane, wieloletnie związki. Najczęściej powodem tego jest fakt, że każda ze stron się zmienia. W toku naszego życia zmieniają się hobby, poglądy a nawet niektóre cechy charakteru. Przykładowo dwie osoby w młodości mogła połączyć ogromna pasja do podróżowania a po kilku latach okazuje się, że partner ma już przesyt podróży i w ogóle go one nie interesują i powoli zmienia się w domatora. Gdy partnerzy zmieniają się w dwóch różnych kierunkach niekiedy jest już im ze sobą nie po drodze.

Duże różnice charakterów

Wiele związków tworzy się na zasadzie różnic, które mają przyciągać. Zwykle na początku nie stanowią one problemu a partnerzy są dla siebie wyrozumiali. Z wiekiem jednak pewne różnice zaczynają być nie do pogodzenia. Tak dzieje się gdy jedna strona jest towarzyska a druga introwertyczna albo gdy mąż jest nastawiony na karierę i częste przeprowadzki a żona wręcz przeciwnie. Powodem rozstania często jest także różnica w kwestii chęci posiadania dzieci. Gdy partner deklaruje, że nie chce być rodzicem druga strona zwykle liczy, że z czasem zmieni zdanie. Gdy jednak tak się nie dzieje, często takie pary się rozstają. Czynnikiem, który może poróżnić są także pieniądze. Dość często jedna ze stron okazuje się być bardzo oszczędna, chce odkładać środki na przyszłość a druga pragnie już teraz korzystać z życia.

Związki na odległość

Trwałości związków nie służą także dłuższe okresy rozłąki. Niestety obecnie wiele par i małżeństw żyje osobno, ze względu na pracę zawodową. Nie brakuje par, gdzie mężczyzna jest nieobecny w domu w dni powszednie i wraca tylko na weekendy. Jeszcze trudniej wygląda sytuacjach w związkach, gdy jedno z partnerów pracuje za granicą i na co dzień mają jedynie kontakt online. Tego typu związki mają małą szansę na przetrwanie, w sytuacji gdy nieobecność nie jest przejściowa a stała. Do podtrzymywania więzi potrzebny jest kontakt osobisty, szczera rozmowa, obecność, dzielenie pasji oraz intymność. Warto pamiętać, że drugi człowiek powinien być najważniejszy i nie należy stawiać pieniędzy na pierwszym miejscu. Gdy partnerzy pracują i mieszkają w innych, odległych miejscach, powinni jak najszybciej znaleźć sposób, by na co dzień być razem i pielęgnować związek.