Sklep w modelu dropshipping. Poradnik dla początkujących

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Pomysłów na biznes w Internecie jest wiele. Niestety ograniczenia finansowe mogą skutecznie podciąć skrzydła. Istnieje jednak model, który nie wymaga ogromnego wkładu pieniędzy, a samą firmę można prowadzić z własnego mieszkania. Czy istnieje szybki sposób na biznes online? Czy wiesz, czym jest dropshipping? Zapraszamy do kompleksowego poradnika dla początkujących.

Co to jest dropshipping?

To metoda sprzedaży, która nie wymaga posiadania magazynu, inwestowania w towar, ani angażowania się w jego pakowanie. Dzięki temu na biznes w modelu dropshipping może pozwolić sobie tak naprawdę każdy. Wystarczy stworzyć stronę sklepu, wprowadzić produkty i można ruszyć ze sprzedażą. Ale to nie wszystko.

Dropshipping – jak zacząć?

Start w biznesie dropshipping jest bardzo prosty. Co najważniejsze, nie jest obciążony dużym ryzykiem. Kluczowe jest znalezienie swojej branży, niszy. Nie należy celować w najbardziej konkurencyjne branże typu odzież, czy buty. Chodzi nie tylko o zwroty, które mogą być problemem. Może pojawić się trudność z narzutem satysfakcjonującej marży i przebiciem się przez silniejszych graczy. Kolejnym krokiem jest wyszukanie odpowiednich hurtowni, które oferują sprzedaż w tym modelu. Nie chodzi tu o handel przez platformy typu AliExpress, czy Oberlo. Hurtownia dropshippingowa będzie dostawcą towaru. Konieczne jest więc znalezienie rzetelnego i sprawdzonego partnera biznesowego. Warto sprawdzić opinie, zapoznać się dokładnie z regulaminem i zasadami współpracy, polityką zwrotów, reklamacji. Po nawiązaniu współpracy z taką firmą można zacząć tworzenie własnej strony internetowej.

Jak działa dropshipping?

Zasada działania dropshipping nie jest skomplikowana. Nie trzeba być doświadczonym przedsiębiorcą, aby wejść w ten rodzaj biznesu. Będąc właścicielem sklepu stacjonarnego musimy ciągle myśleć o zatowarowaniu i uzupełnianiu produktów na półkach. To samo ma miejsce w sklepie internetowym, kiedy kupujemy towar np. od producentów. Sklep w modelu dropshipping działa inaczej. Integracja z hurtownią pozwala na automatyczną kontrolę stanu produktów na stronie internetowej. Nie kupujesz towaru u dostawców, bo nie musisz ich fizycznie posiadać w swojej firmie. Nie inwestujesz więc pieniędzy w produkty. Nie wydajesz majątku na wynajem powierzchni magazynowej dla swojego sklepu i pensje pracowników.

Na czym polega dropshipping?

Cały proces logistyczny spoczywa na barkach hurtowni. Ty możesz spokojnie zająć się marketingiem, zlecić pozycjonowanie, link building, pisanie profesjonalnych opisów produktów, artykułów na bloga, promocją w kanałach social media. Twój partner biznesowy zajmie się pakowaniem i wysyłką towaru w Twoim imieniu.

Ścieżka realizacji zamówienia wygląda następująco:
1. Klient kupuje towary w Twoim sklepie internetowym i to Ty otrzymujesz płatność.
2. Następnie to Ty składasz zamówienie u swojego dostawcy, z którym nawiązałeś/-aś wcześniej współpracę.
3. Dostawca (hurtownia dropshipping) wysyła towar bezpośrednio do Twojego klienta. Zazwyczaj hurtownie dropshipping nie zamieszczają swoich danych na przesyłkach. Klient nie wie więc, że zamówienie realizowała inna firma. Nadawcą na opakowaniu jest Twój sklep internetowy.
4. To Ty wystawiasz fakturę dla klienta.

Spójrz na przykład:
Prowadzisz sklep zoologiczny dropshipping. Klient w Twoim sklepie internetowym zamawia kuwetkę dla kota w cenie 29,99 zł. Po zaksięgowaniu płatności zamawiasz towar w swojej hurtowni dropshippingowej, gdzie kupujesz towar za 12,99 zł. 17 zł to Twoja prowizja. Pieniądze możesz przeznaczyć na marketing internetowy, reklamę w Internecie, copywriting, content marketing, czy po prostu dobrą kawę ;).

Jak uruchomić sklep w modelu dropshipping?

Platformy do prowadzenia sklepu internetowego typu Sky-Shop.pl, czy RedCart oferują gotowe integracje i szablony stron. Jest to duże ułatwienie założenia sklepu bez konieczności zatrudniania programisty i ponoszenia dużych wydatków. Głównym sposobem integracji sklepu z hurtownią jest plik XML. Dostawca przesyła go zwykle po podpisaniu umowy. Plik zawiera informacje na temat cen, ilości towaru na stanie, nazwy i opisy produktów. Platformy typu RedCart lub Sky-Shop posiadają gotowe integracje. Czasem wystarczy skopiować otrzymany link i po prostu wkleić w odpowiednim miejscu. Po połączeniu sklepu z hurtownią możemy też zaciągnąć kategorie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nie musimy pobierać wszystkich produktów, ale wybrać najbardziej nas interesujące.

Oczywiście nie trzeba ograniczać się do integracji z jedną hurtownią dropshipping. Im bardziej urozmaicony wybór asortymentu, tym większa szansa na sukces. Pozwoli to wyróżnić sklep spośród dziesiątek, oferujących te same produkty i posiadających identyczne kategorie. Stany magazynowe i ceny konkretnych produktów będą aktualizować się automatycznie. Platformy w modelu SaaS oferują dwukierunkową integrację z Allegro i innymi popularnymi marketplace’ami, jak i porównywarkami cen. Zwiększy to szansę na dotarcie do potencjalnych klientów. Duża część osób po dokonaniu integracji oczekuje na zysk, a to dopiero początek. Stronę trzeba zweryfikować w Google, zadbać o content i promocję. Każdą treść i nazwę produktu można swobodnie modyfikować. To samo dotyczy nazw i układu kategorii.

Hurtownia dropshipping. Jak wybrać najlepiej?

Sklep bez magazynu to bardzo kuszące hasło i sposób na biznes internetowy. Znalezienie dostawcy jest obecnie możliwe praktycznie w każdej branży. Hurtownie zoologiczne, motoryzacyjne, meblowe, erotyczne, z kosmetykami, elektroniką, RTV i AGD, zabawkami dla dzieci, prezentami, odzieżą i galanterią, biżuterią, zdrową żywnością, książkami…

Sama tylko platforma RedCart oferuje ponad 550 hurtowni, które również obsługują zamówienia w modelu dropshipping. Niektórzy z dostawców, którzy oferują współpracę w tym modelu, sami posiadają sklep internetowy. Wówczas trzeba się liczyć z konkurowaniem z samym hurtownikiem, który może na swojej stronie oferować klientom lepsze ceny. Wtedy warto poważnie się zastanowić, czy nie będzie to stratą czasu. Należy dokładnie zapoznać się z zasadami współpracy. Poza swoim sklepem internetowym możesz chcieć prowadzić również sprzedaż na Allegro, czy eBay. Niestety nie każda hurtownia wyraża zgodę na wystawianie swoich produktów na tego typu platformach. Dlatego warto wszystko wcześniej przemyśleć i zaplanować. Ewentualnie spróbować wybrać inną branżę.

Diabeł tkwi w szczegółach

Sklep w modelu dropshippingowym, jest świetną opcją dla osób, które chcą sprawdzić, jak działa e-commerce. Każdy z nas może założyć swój własny e-biznes i zacząć sprzedawać produkty. Można poświęcić się działalności w pełnym wymiarze godzin lub traktować to jako dodatkowe źródło dochodu. Jednak gdzieś w tej prostocie musi być haczyk. Prawda? Dropshipping ma wiele zalet, ale również sporo wad. Trzeba je poznać, zanim zaczniemy naszą przygodę z zarabianiem pieniędzy. Wiele sklepów upada, bo uważa dropshipping za sposób na szybki zarobek. Nic jednak nie będzie działo się samo.

Opisy produktów? Zapomnij o „kopiuj i wklej”

Wielu przedsiębiorców wychodzi z założenia, że dropshipping to prosty biznes. Tworzysz sklep, wrzucasz produkty i zamówienia same zaczną wpadać. Tak to nie działa. Biznes oparty o dropshipping wymaga takie samego wkładu czasu, jak każda inna firma. Kluczowe są tu działania marketingowe i promocja firmy w Internecie: Google Ads, profesjonalne działania w social media, wysokiej jakości content marketing. Przede wszystkim nie można zaniedbywać treści na stronie.

Dlaczego dobry, a nie tani copywriting jest niezbędny?

Karty towarów i kategorii są bardzo często sprowadzane na drugi plan, wręcz zaniedbywane. Prowadzenie bloga sklepu również przez właścicieli sklepów internetowych traktowane jest po macoszemu. Samo skopiowanie treści z hurtowni i dodanie zdjęć nie sprowadzi ruchu na Twoją stronę. W ten sposób trudno liczyć na ruch na stronie internetowej, a co za tym idzie pozyskiwanie klientów.

Zastąpienie skopiowanych treści unikalnymi opisami powinno być Twoim priorytetem zaraz po uruchomieniu sklepu. Nie musisz robić tego samodzielnie. Nie potrzebujesz też wiązać się umowami z dużymi agencjami SEO, czy od marketingu internetowego. Nie chodzi też o dodawanie byle jakich tekstów od najtańszych „kopirajterów” z portali dla freelancerów. Profesjonalny copywriter zajmie się wszystkim za Ciebie. Taka osoba opracuje wysokiej jakości opisy produktów dla sklepu w modelu dropshipping. Zlecenie pisania indywidualnych treści opisów produktowych i regularne prowadzenie bloga pozwoli Ci wyróżnić się spośród tak ogromnej konkurencji.

Plusy i minusy sklepu opartego o dropshipping

Jakie są zalety dropshippingu?

  • Największą zaletą jest oczywiście niezależność. Możesz pracować z każdego miejsca na świecie i robić tak naprawdę co chcesz. Istotne jest sprawowanie kontroli nad sklepem internetowym, aby wszystko dobrze działało. Lubisz podróżować, masz inne zajęcia i nie chcesz pracować w standardowym systemie pracy? Dropshipping jest czymś dla ciebie.
  • Prowadząc swój własny sklep internetowy, możesz sam decydować o marży. Możesz kupować produkty po np. 40 zł, a sprzedawać po 100 zł. Im wyższa marża, tym więcej trafi na Twoje konto bankowe. Możesz znaleźć najlepszego dostawce i uzgodnić indywidualne warunki. Często hurtownie dropshippingowego oferują niższe ceny stałym klientom.
  • Nie musisz mieć magazynu. Jest to ważna kwestia, od razu odchodzą koszty związane z wynajmem. Wszystko robisz za pomocą kliknięcia myszki, kupujesz i wysyłasz prosto do klienta.
  • Nie trzeba zlecać utworzenia sklepu profesjonaliście za kilka tysięcy złotych. Platformy do prowadzenia sklepów internetowych oferują często rozliczenie miesięczne. Dodatkowo można łatwo rozszerzyć kanały sprzedaży na Allegro, czy eBay, uruchomić blog, samodzielnie zmieniać nazwy kategorii, edytować treści.

Czy dropshipping ma jakieś wady?

  • Największą wadą modelu dropshippingowego są zwroty, reklamacje i gwarancje. Nie jest, to Twój produkt, więc klient nie do końca może się orientować gdzie zwrócić towar. Warto zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. Wystarczy stworzyć odpowiedni regulamin lub przygotować FAQ, gdzie dokładnie wszystko opiszemy.
  • Niestety, ale klienci to do Ciebie będą mieć pretensje i to Twój sklep, a nie hurtownia dropshipping otrzyma negatywne opinie. To do Ciebie klienci będą pisać i dzwonić, jeżeli przesyłka została uszkodzona, czy mimo zapewnień o dyskrecji zabawka erotyczna została przesłana w przezroczystym opakowaniu. Nie masz też wpływu na czas realizacji wysyłki i ewentualnych opóźnień w dostawie.
  • Na samym końcu zostają problemy techniczne. Jeśli nie jesteś osobą, która zna się budowaniu stron, możesz mieć drobne problemy z uruchomieniem witryny i jej obsługą.

Zamiast podsumowania

Sklep w modelu dropshipping to bez wątpienia dobry sposób na biznes. Jest często krytykowany. Wiele osób poddaje się zbyt wcześnie i sklep upada. Jednak wymaga on uwagi jak każdy sklep internetowy. Jeżeli szukasz drogi to łatwego zarobku bez poświęcania nadmiernej uwagi swojej firmie, dropshipping nie jest dla Ciebie. Ten model biznesowy może skutecznie działać, ale przy odpowiednich działaniach marketingowych. Metoda „kopiuj i wklej” sprawi, że Twój sklep przepadnie w otchłani Internetu. Konkurencja wśród sklepów internetowych jest ogromna. Możesz zyskać swoje miejsce, jeżeli będziesz działać z głową. Zadbanie o treści na stronie, postawienie na wysokiej jakości, unikalne opisy produktów i kategorii, prowadzenie bloga, to gwarancja Twojego sukcesu.