Dieta pudełkowa. Zalety oraz wady diety pudełkowej

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Dieta pudełkowa w poprzednich latach była bardziej postrzegana jako specjalistyczny system żywienia dla sportowców czy osób na dietach. Obecnie zyskuje ona coraz większą popularność i wita do wielu domów osób ceniących wygodę, a także zdrowe odżywianie się.

Często jednak jeszcze nie wiemy, czym tak dokładnie jest dieta pudełkowa, jakie wady i zalety posiada, a także kiedy warto ją wykorzystywać. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania i serwujemy przydatny zestaw wskazówek.

Co to jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa to inaczej catering dietetyczny. Polega on na przygotowywaniu przez firmę żywieniową pudełek z konkretnymi posiłkami, a następnie dostarczeniu ich codziennie do klientów. Na rynku istnieje wiele firm tego typu, które są zarówno globalnymi i ogólnopolskimi sieciami jak i prywatnymi lokalnymi firmami działającymi jedynie na terenie danego miasta.

Założeniem diety pudełkowej jest korzystanie z wielu zalet tego systemu żywienia. Przede wszystkim jest to wysoka jakość i wysoki poziom odżywiania, wygoda, a także możliwość korzystania z wiedzy specjalistów. Dieta taka jest dostępna dla wszystkich osób bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków.

W praktyce dieta pudełkowa jest bardzo prosta i wygodna. Po wybraniu odpowiedniej firmy – cateringu dietetycznego jako klienci składamy zamówienie. Możemy wybrać różnorodne długości i pakiety w taki sposób, aby odpowiadały naszym potrzebom. Następnie po opłaceniu usługi codziennie – najczęściej rano lub wieczorem dnia poprzedniego pracownik firmy cateringowej przywozi do naszego domu zestaw jedzenia na cały dzień. Pożywienie podzielone jest na konkretne posiłki oraz zapakowane próżniowo. Posiłki wystarczy podgrzać i zjeść lub spożyć od razu z pudełka. Dieta pudełkowa nazywana jest głównie właśnie ze względu na ten aspekt żywienia, czyli pudełka w jakich dostarczane są posiłki.

Zalety diety pudełkowej?

Przede wszystkim catering dietetyczny to ogromna wygoda. Otrzymywanie zestawu posiłków na cały dzień rano jest bardzo komfortowe. My jako klienci cateringu dietetycznego nie musimy poświęcać żadnego czasu na przygotowywanie posiłków, a także robienie zakupów. Jest to gigantyczna oszczędność czasowa i duża wygoda. Jest to plus zwłaszcza ważny dla osób zapracowanych, które nie mają czasu, a chcą się odżywiać.

Bardzo dużą zaletą diety pudełkowej jest różnorodność. Firmy cateringowe, mogą specjalizować się w różnych typach diety lub oferować różnorodne diety w swoim menu. Oznacza to, że możemy wybierać spośród wielu różnych sposobów żywienia. Możemy zaliczyć do nich żywienie medyczne, sportowe, związane z konkretnymi dietami np. odchudzającymi lub catering śródziemnomorski czy związany z danym krajem. Dodatkowo firmy cateringowe bardzo często oferują różnorodne pakiety pod kątem kaloryczności i objętości posiłków, a więc możemy wybierać takie formy żywienia, które spełnią nasze oczekiwania.

Kolejną bardzo ważną zaletą cateringu dietetycznego jest nadzorowanie go przez specjalistów. Firmy cateringowe zatrudniają dietetyków, profesjonalnych kucharzy, a także lekarzy czy osoby związane z medycyną. Wszystko to sprawia, że catering dobierany jest po uzyskaniu wielu informacji na nasz temat i w sposób dostosowany do naszej osoby. Nie jest on również narzucany z góry i możemy mieć wpływ na to jaki sposób żywienia wybierzemy. To wszystko sprawia, że z pomocą profesjonalistów możemy wyprać w taki sposób żywienia, który będzie komfortowy dla nas, a także będzie wspomagał nasze zdrowie. Często pomoc specjalistów jest nieoceniona, gdyż samodzielnie nie posiadamy zaawansowanej wiedzy i nie potrafimy przejść na zdrowy styl życia.

Kolejną zaletą cateringu dietetycznego jest jakość przygotowywanych posiłków. W pudełkach znajdują się odpowiednio przyrządzone, świeże i jakościowe posiłki. Są one również wykonywane z jakościowych produktów, gdyż catering dietetyczny dbając o swoją renomę, stawia jedynie na najlepsze produkty. Cateringi tego typu niezwykle mocno dbają o swoją reputację i przygotowują świeże oraz wysoko wartościowe dania. Często samodzielnie trudno byłoby nam przykładać aż tak dużą wagę do jakości produktów wykorzystywanych w naszej kuchni. W filmach cateringowych za ten element odpowiedzialni są specjaliści, a także dostawcy. Firmy cateringowe jako duże marki mają również łatwiejszy dostęp do jakościowych produktów.

Wady diety pudełkowej

Catering dietetyczny oprócz tego, iż posiada wiele zalet i korzyści, ma również pewne wady. Przede wszystkim może być to cena która nie należy do najniższych. Przeciętne catering dietetyczne to koszt ok. kilkudziesięciu złotych żywienia jednej osoby dziennie. Minus ten możemy jednak zniwelować, wybierając odpowiednio firmy cateringowe z przystępnym cennikiem, korzystając ze zniżek, promocji czy bonusów, a także wybierając odpowiedni sposób żywienia. Wybierając również współpracę długoterminową z konkretną firmą cateringową, również możemy liczyć na zniżki, a więc minus ten możemy przynajmniej częściowo złagodzić.

Pewną niedogodnością – zwłaszcza dla osób o wysublimowanych gustach kulinarnych może być nietolerowanie produktów lub składników. Choć istnieje bardzo dużo możliwość czasami pewne składniki, mogą nam po prostu nie smakować. Minus ten możemy jednak również zniwelować, prosząc wcześniej o wymianę pewnych składników.

Kiedy warto sięgać po dietę pudełkową?

Catering dietetyczny przede wszystkim będzie idealnym rozwiązaniem dla osób na dietach odchudzających lub trenujących wyczynowo sport. Będzie to również doskonała opcja dla osób z nietolerancją produktów, gdzie przygotowywanie specjalistycznych medycznych posiłków jest drogie oraz czasochłonne. Z cateringu dietetycznego, warto również korzystać w sytuacjach kiedy zależy nam na wygodzie i komforcie lub nie mamy czasu na samodzielne gotowanie i tego nie lubimy.

Jeśli nie jesteśmy przekonani lub nie wiemy do końca na jakiej zasadzie działa catering dietetyczny, możemy zamówić pakiety testowe. Przeważnie firmy cateringowe oferują testowe pakiety jedno lub dwudniowe, które możemy wykupić niezobowiązująco, płacąc za konkretne posiłki. Dzięki temu w praktyce możemy porównać różne firmy dietetyczne oferujące catering, a także jakość ich dań i wybrać catering na dłuższy okres świadomie.