Testosteron, czyli inaczej męski hormon płciowy występuje w każdym organizmie. Jednak u kobiet jest go znacznie mniej, gdyż w tym wypadku więcej jest estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Niestety przez złą dietę i brak aktywności fizycznej poziom testosteronu w organizmie znacznie się obniża, co negatywnie wpływa na organizm mężczyzn.
Jakie są objawy niskiego poziomu testosteronu?
Testosteron w organizmie mężczyzn utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Ilośc tego hormonu może nieznacznie zmniejszać się wraz z wiekiem. Spadek ten jest jednak tak niewielki, że rzadko kiedy to odczuwamy. Większy spadek testosteronu możemy zauważyć u mężczyzn po 40 roku życia, jednak nie jest to regułą. Odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna mogą utrzymywać poziom tego hormonu na odpowiednim poziomie. Do głównych objawów zbyt niskiego poziomu testosteronu zaliczyć można spadek siły i wytrzymałości, brak chęci do działania, spadek libido, brak ochoty na seks, nadmierna senność, problemy z erekcją, a także depresja. Warto zatem zadbać o odpowiedni poziom testosteronu w organizmie. Jeśli zauważymy objawy niedoboru tego hormonu, pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest udanie się do lekarza. Tam wykonamy badania, które sprawdzą ilości testosteronu w organizmie.
Jak podnieść poziom testosteronu?
Pierwszym sposobem na podniesienie poziomu testosteronu jest aktywność fizyczna. Nie chodzi tutaj jedynie o treningi siłowe, ale również o cardio. Treningi siłowe mobilizują nasze mięśnie do wzrostu, co pomaga utrzymać odpowiednią wagę. Jednak pamiętajmy, że zbyt częsty trening siłowy może obniżać poziom testosteronu. Między treningami siłowymi powinno być 48 godzin przerwy, co jest wystarczające zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Codziennie warto poświęcić godzinę na cardio. Może być to spacer, bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy inny sport. Cardio dotlenia nasz organizm, a także pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. A to właśnie nadwaga skutecznie obniża poziom testosteronu w organizmie.
Cardio najlepiej wykonywać na świeżym powietrzu, gdyż dostarczymy w ten sposób witaminę D. Witamina D jest niezbędna do utrzymania prawidłowego poziomu testosteronu w organizmie. Na jej brak często cierpimy w okresie zimowym kiedy to mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Witamina D wytwarzana jest w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych. Witamina ta wpływa także na poprawę odporności, a zdrowsi będziemy mieć więcej sił na wykonywanie treningów czy przygotowywanie zdrowych posiłków. Dieta odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Wraz z pożywieniem dostarczamy składniki odżywcze, które są nam niezbędne. Owoce morza, wołowina, drób, orzechy i rośliny strączkowe są bogate w cynk, który podnosi poziom testosteronu. Musimy także spożywać zdrowe tłuszcze, które znajdziemy w orzechach, awokado, nasionach chia, oleju kokosowym, oliwie z oliwek, jajach i tłustych rybach. Kwasy tłuszczowe w nich zawarte są niezbędne w procesie produkcji testosteronu. Warto wyeliminować używki takie jak alkohol czy papierosy..
Sen odgrywa ważną rolę w naszym życiu, w tym także na produkcję testosteronu. Zbyt krótki czas spania może znacznie obniżać poziom testosteronu. Powinniśmy spać minimum 7-8 godzin dziennie bez przerw. Zatem jeśli pracujemy na nocną zmianę nie wystarczy kilka krótkich drzemek w ciągu dnia. Pracowanie na różne zmiany powoduje zmienną ilość snu, co przekłada się na obniżenie się poziomu męskiego hormonu w organizmie. Najlepiej jest pracować przez cały tydzień w tych samych godzinach. W ten sposób w tygodniu nasz cykl snu pozostanie taki sam, co nie obniży testosteronu. Stres jest kolejnym czynnikiem, który skutecznie obniża poziom męskiego hormonu w organizmie. mamy wiele sposób na to, żeby poradzić sobie z nadmiernym stresem. Jednym z nich jest medytacja, która może nie tylko obniżyć poziom odczuwanego stresu, ale również pozwoli nam lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach.