Jak stworzyć zdrowy związek?

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Szacunek, szczerość, zaufanie, równorzędność, szczerość, własna tożsamość i porozumienie to 7 filarów niezbędnych do zbudowania zdrowej relacji. Oprócz tego, żeby zbudować zdrowy związek między dwojgiem ludzi musi zaistnieć odwzajemniona miłość, która połączona jest z troską o drugą osobę.

Miłość objawia się na wiele sposobów, a jest to najprościej mówiąc radość z istnienia drugiej osoby. Z pewnością poczujesz kiedy pojawi się miłość w twoim życiu, gdyż będziesz czuł szczęście z obecności drugiej osoby. 

Zdrowy związek to przede wszystkim dwie zakochane w sobie osoby, które chcą dla siebie jak najlepiej. Musimy dostrzegać potrzeby drugiej połówki, ale pamiętajmy, że nasze potrzeby są równie ważne. Zapominanie o swoich potrzebach może w przyszłości prowadzić do wielu problemów. Zdrowy związek powinien być oparty na miłości, szacunku i szczerości. Kłamstwa szybko wychodzą na jaw, a prawda może uratować związek. Pracując nad sobą nie możemy manipulować partnerem. Traktujmy się na równi, co pozwoli nam wspólnie wypracowywać rozwiązania wielu problemów. Szczera rozmowa i chęć zmian powinny wychodzić z obu stron. Kiedy jeden z partnerów nie chce wprowadzać zmian, warto dać mu trochę czasu, a jeśli to nie pomoże można zakończyć związek. Tworzenie dojrzałej relacji wymaga dwóch dojrzałych emocjonalnie osób, które są gotowe do ewentualnej pracy nad sobą.

7 filarów niezbędnych do budowania zdrowej relacji:

1.Szacunek

Szacunek to nic innego jak akceptacja drugiej osoby, zarówno zalet, jak i wad, które w połączeniu tworzą całość. Musimy nauczyć się szanować wybory drugiej osoby i wspierać ją w działaniach. Możemy udzielać ewentualnych porad, jednak nie wywierajmy presji na drugiej osobie i nie narzucajmy jej własnych planów. Każdy z nas ma swoje plany i marzenia, dlatego też musimy nauczyć się wspierać w dążeniu do ich zrealizowania.

2.Szczerość

Szczerość to podstawa w budowaniu trwałej relacji, gdyż bez tego nic nie osiągniemy. Musimy szczerze mówić o swoich marzeniach, celach czy uczuciach, co pozwala na lepszą komunikację. Nie bójmy się oceniania przez drugą osobę, gdyż często strach powstrzymuje nas przed byciem w stu procentach sobą

3,Zaufanie

Zaufanie to uczucie, które powinno być podstawą w tworzeniu zdrowego związku. Jeśli kochamy się wzajemnie, nie musimy stale kontrolować drugiej osoby. Brak zaufania prowadzi do nadmiernej kontroli ze strony jednego z partnerów, co często prowadzi do rozpadu związku. Nikt z nas nie chce być stale kontrolowany i sprawdzany. Zaufanie oznacza również to, że możemy wspólnie dzielić zarówno te dobre, jak i złe chwile w naszych życiach.

4.Wsparcie

Wzajemne wsparcie jest ważne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Musimy umieć dostrzegać potrzeby i cele drugiej osoby, dzięki czemu będziemy mogli być wsparciem. Dajmy partnerowi przestrzeń, której potrzebuje, aby móc się rozwijać w różnych aspektach. My również potrzebujemy przestrzeni do działania, a partner powinien nam ją dać.

5.Porozumienie

Związek tworzą dwie zupełnie różne osoby, które mają inne marzenia, cele i potrzeby. Musimy wzajemnie wypracowywać rozwiązania, które zadowolą zarówno nas samych, jak i drugą połówkę. Związek to nic innego jak sztuka tworzenia kompromisów, z których partnerzy będą zadowoleni. Ważna jest przede wszystkim szczera rozmowa i wzajemne wsparcie.

6.Własna tożsamość

Bardzo często w związku staramy się zadowolić drugą osobę kosztem naszych pragnień, co nie jest dobre. Tworzenie zdrowej i trwałej relacji wymaga od nas bycia w pewnym stopniu egoistami. Oczywiście dbanie o drugą osobę jest ważne, jednak nie możemy zapominać o sobie. Każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje do szczęścia czegoś innego. Wspierajmy się wzajemnie, ale pamiętajmy o swoich potrzebach.

7.Równorzędność

Równorzędność to zarazem traktowanie siebie na równi z partnerem, jak i równowaga pomiędzy tym co dajemy, a tym co otrzymujemy. Traktujmy potrzeby swoje i partnera na równi. Nauczmy się przyjmować to co daje nam partner i starajmy się dawać również coś od siebie, aby równowaga była zachowana. Kiedy jeden z partnerów stale poświęca się dla drugiego, związek może szybko się zakończyć.