Najlepsze planszówki wzorowane na grach wideo [TOP9]

Gry planszowe rozpalają wyobraźnię fanów i wprowadzają ich w niesamowity klimat. Rozbudowane rozgrywki ze starannie opracowaną mechaniką potrafią zapewnić długie godziny znakomitej zabawy. Poznajcie najlepsze planszówki wzorowane na grach wideo!

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest tworzenie gier planszowych na podstawie tytułów cyfrowych. Adaptacje gier wideo wydane w tej formie cieszą się dużą popularnością i zyskują pozytywne opinie krytyków. Oferują rozbudowane światy, piękne ilustracje, ciekawe opisy i interesujące rozwiązania, które zachęcają do zwołania znajomych, aby wspólnie spędzić wieczór przy wybranej grze planszowej. Jakie tytuły zasługują na największą uwagę?

This War of Mine

Jedna z najgłośniejszych gier ostatnich lat, która skupia się na ukazaniu koszmaru wojny z perspektywy zwykłego człowieka. Jest to również pierwsza gra na liście nieobowiązkowych lektur szkolnych.

Planszowa gra „This War of Mine” jest dość długa. Pojedyncza rozgrywka może trwać nawet ponad trzy godziny, ponieważ jest bogata w szczegółowe opisy akcji, sytuacji i wydarzeń. Ogromna plansza, starannie wykonane figurki bohaterów i rozbudowana kryjówka utrzymane są w mrocznym, ciężkim klimacie.

Zadaniem graczy jest przetrwanie wojny. W związku z tym muszą ze sobą współpracować, chociaż w tym miejscu pojawia się sporo pola do działania na własną rękę. W każdej turze tylko jeden z graczy może dotykać planszy i jej elementów, przez co jest w stanie postąpić według własnego uznania, niezależnie od ustaleń podjętych z innymi uczestnikami zabawy.

Wiedźmin: Gra planszowa

Znana na całym świecie polska odsłona gier wideo z serii Wiedźmin jest niezwykle klimatyczna, rozbudowana i wyjątkowa pod każdym względem. Nic dziwnego, że uniwersum stworzone przez Andrzeja Sapkowskiego trafiło również na stoły w postaci gry planszowej.

Podczas rozgrywki gracze mogą wcielić się w jedną z postaci znanych z „Wiedźmina”. Między innymi jest to Geralt, Jaskier, Triss, Yennefer czy Yarpen. Każdy z nich ma inną rolę na planszy, postacie rywalizują między sobą, ale pojawiają się również elementy wymagające ich współpracy.

Gra jest niezwykle rozbudowana i obejmuje takie czynności jak polowanie na potwory, prowadzenie śledztw, warzenie mikstur i rozwiązywanie skomplikowanych intryg politycznych. Mimo to „Wiedźmin: Gra planszowa” jest dość prosty w nauce i przypadnie do gustu nie tylko planszówkowym wyjadaczom, ale również osobom zaczynającym swoją przygodę z papierowym światem.

Dark Souls

Jedna z najtrudniejszych gier w historii również doczekała się swojej adaptacji. Niezwykle wysoki poziom został skutecznie przeniesiony na fizyczną planszę. Wysoki współczynnik śmierci podczas rozgrywki z pewnością przyciągnie graczy, którzy lubią prawdziwe wyzwania. Gra planszowa „Dark Souls” wymaga logicznego myślenia, co związane jest z oryginalnym systemem walk, a także sporej ilości szczęścia podczas rzutu kośćmi. Jednocześnie zasady gry są bardzo proste, więc nie trzeba spędzać długich godzin nad instrukcją.

World of Warcraft: Gra planszowa

Jedna z najpopularniejszych gier MMORPG również dostępna jest w postaci gry planszowej. Gry wideo „World of Warcraft” chyba nikomu nie trzeba przedstawiać.

Gra planszowa skupia się na interakcjach pomiędzy graczami. Można przeciwko nim walczyć, próbować ich pokonać, handlować z nimi, a także nawiązywać sojusze w celu wykonania zleceń i zdobycia nagród.

Gra „World of Warcraft” jest bardzo rozbudowaną produkcją, która oferuje wiele możliwości i ciekawych mechanik. W skład gry wchodzi ponad 120 samych figurek, a do tego spora mapa oraz kości, żetony, karty i planszetki.

Fallout Shelter

Na podstawie kultowego „Fallouta” powstało kilka gier planszowych, choć „Fallout Shelter” jest jednym z bardziej rozpoznawalnych tytułów wśród planszówkowiczków. Gra została wykonana z wielką starannością, co dotyczy nie tylko jakości figurek i kart, ale także rozbudowanej mechaniki i ogromnej ilości akcji, które może wykonywać gracz.

Osoby chcące ponownie zanurzyć się w postapokaliptycznym świecie mogą być również zainteresowane innymi tytułami, będącymi adaptacjami Fallouta: „Fallout: Wasterland Warfare”, „Fallout: Gra planszowa”, a nawet „Monopoly: Fallout”.

Monopoly Gamer – Mario

Osoby szukające lżejszych klimatów i kolorowych, przyjemnych plansz mogą zainteresować się popularnym „Monopoly”. Tym razem jednak w wydaniu Mario. Gra znakomicie sprawdzi się na rodzinnych spotkaniach, ponieważ w zabawie mogą brać udział również młodsi gracze. W grze planszowej „Monopoly Gamer – Mario” inwestowanie zostało zepchnięte na dalszy plan.

Zasady gry zostało znacznie uproszczone, aby każdy mógł szybko rozpocząć zabawę. Kupowanie posiadłości ma wartość punktową, a każde okrążenie mapy skutkuje walką z bossem, która odbywa się poprzez rzucanie sześciościenną kością.

Bloodborne

W mrocznym mieście Yharnam zapanowała zaraza zamieniająca ludzi w krwiożercze potwory. Gracze wcielają się w Tropicieli walczących z bestiami i próbujących rozwiązać tajemnicę rozprzestrzeniającej się choroby.

Planszowa gra kooperacyjna wymaga układania strategii i współpracy z pozostałymi graczami. Sam tytuł jest niezwykle rozbudowany i czasochłonny, ale w zamian oferuje niepowtarzalny klimat. Ukończenie gry wymaga przejścia czterech kampanii, które podzielone są na rozdziały, a każdy z nich charakteryzuje się innymi zasadami gry oraz różnymi misjami.

Doom

Jak przenieść dynamiczną i chaotyczną strzelankę na planszę? Wyzwanie nie jest łatwe, ale gra planszowa „Doom” pokazuje, że wszystko jest możliwe. Oczywiście konieczna była zmiana formy rozgrywki i jej delikatne spowolnienie, a elementy gore i fontanny krwi pozostają jedynie w wyobraźni graczy, ale za to utrzymany został klimat gry. Duża w tym zasługa znakomicie wykonanych figurek i ilustracji na kartach, które pozwalają wczuć się w zabawę.

Civilization

„Civilization” w formie gry wideo ma wielu fanów, a jednocześnie odstrasza dużą ilość graczy. Wszystko przez niezwykle rozbudowane mechaniki, które wymagają poznania i zrozumienia skomplikowanych zasad, a także poświęcenia ogromnych ilości czasu. Gra planszowa nie odbiega od tego schematu.

Jest też dobra wiadomość. Jeśli pierwszy raz uda się przebrnąć przez instrukcję, to kolejne godziny będą pełne emocji. Każdy z graczy rozpoczyna przygodę z niewielką osadą, a celem gry jest stworzenie z niej prawdziwej metropolii. Wymaga to starannego podejmowania decyzji, odpowiedniego zarządzania zasobami, a także rozwoju licznych dziedzin życia i nauki.