Sen podczas upałów. 10 wskazówek, jak spać lepiej

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Zimą narzekamy na zimno i nie możemy się doczekać lata, a kiedy w końcu nadejdzie lato, narzekamy, że jest za gorąco. Noce są zwykle najgorszym czasem na radzenie sobie z upałem, ponieważ trudniej jest zasnąć. Poniższe wskazówki mogą pomóc ci zasnąć i spać lepiej w te gorące letnie noce.


Używaj zimnej pościeli

Ta wskazówka jest przeznaczona dla wszystkich osób, które naprawdę walczą każdej nocy z upałem i nie wiedzą już, co zrobić, aby zasnąć. Nie trzeba wiele wyjaśniać. Wystarczy włożyć pościel do lodówki lub zamrażarki na około godzinę przed pójściem spać. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić cały zestaw prześcieradeł, spróbuj przynajmniej schować poszewkę na poduszkę, aby oprzeć głowę na chłodniejszej powierzchni. Ten prosty gest może pomóc ci zasnąć, zanim pościel ponownie się rozgrzeje.

Zamykaj okna i rolety

Naszym pierwszym odruchem latem jest otwarcie wszystkich okien i żaluzji w domu, aby wpuścić trochę świeżego powietrza… świeżego powietrza w środku lata? Naprawdę? Prawda jest taka, że może to być duży błąd, ponieważ wpuszczasz ciepło i światło słoneczne, które jeszcze bardziej nagrzewają pomieszczenie. Zamiast tego staraj się zamykać okna i żaluzje przez cały dzień, aby utrzymać chłód, szczególnie po słonecznej stronie domu, a zwłaszcza podczas fal upałów.

Generuj chłodne powietrze

Prawdopodobnie wielu z was widziało tę sztuczkę w Internecie, ale zasadniczo polega ona na napełnieniu dużej miski zimną wodą, wlaniu do niej tony kostek lodu i umieszczeniu jej przed wentylatorem. Zrób to godzinę przed pójściem spać, a twój pokój będzie nieco chłodniejszy, gdy pójdziesz spać.

Bądź nawodniony

Picie wystarczającej ilości wody jest ważne każdego dnia w roku, ale latem jest jeszcze ważniejsze, aby pozostać dobrze nawodnionym, ponieważ pomaga regulować temperaturę ciała i pomaga lepiej spać w nocy. Staraj się pić dużo wody w ciągu dnia i unikaj picia zbyt dużej ilości przed pójściem spać, aby nie musieć wstawać w środku nocy, aby pójść do łazienki. Dobrym pomysłem może być również trzymanie szklanki wody na stoliku nocnym, aby nawodnić się po przebudzeniu w nocy.

 
Przestrzegaj regularnej rutyny i unikaj drzemek

Przestrzeganie rutyny jest niezbędne do opracowania dobrego harmonogramu snu, co ma również zastosowanie podczas fali upałów. Staraj się kłaść spać i wstawać o tej samej porze co zwykle i unikaj drzemek. Chociaż drzemka po obiedzie może być kusząca w lecie, bądź silny i spróbuj się jej oprzeć. Jeśli nie będziesz drzemać, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz w stanie lepiej spać w nocy.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenie latem może być trudniejsze, zwłaszcza podczas fali upałów, więc upewnij się, że robisz to bezpiecznie. Ale nawet jeśli jest to trudniejsze w czasie upałów, wykazano, że ćwiczenia w ciągu dnia poprawiają jakość snu u niektórych osób dorosłych. Możesz pobiegać lub pójść na siłownię na początku dnia, gdy nie jest jeszcze zbyt gorąco, lub później, gdy zaczyna się ochładzać. Staraj się unikać ćwiczeń w środku dnia, gdy temperatury są wyższe, zwłaszcza na zewnątrz, a jeśli ćwiczysz wieczorem, najlepiej zrób to kilka godzin przed snem, aby tętno mogło wrócić do normy.


Czytaj lub słuchaj podcastów przed snem

Zasadniczo chodzi o unikanie przerażającego niebieskiego światła. Wszyscy już to słyszeliśmy, ale niestety to prawda. Odłóż telefon i spróbuj wziąć książkę lub posłuchać podcastu, pomoże to zrelaksować umysł i przygotować się do snu.

Weź zimny prysznic

Jestem pewien, że nikt nie lubi tego okropnego uczucia lepkości po spoconym, słonecznym (i przyjemnym, oczywiście) letnim dniu. Nabierz nawyku brania zimnego prysznica tuż przed pójściem spać. Nie tylko pomoże ci się ochłodzić, ale także sprawi, że poczujesz się znacznie bardziej komfortowo, co ułatwi zasypianie.

Wyłącz swoje urządzenia

Nie mówimy tutaj o skutkach niebieskiego światła, ale o skutkach ciepła emitowanego przez nasze urządzenia. Laptopy, konsole do gier i telewizory emitują ciepło podczas pracy, a każda pomoc jest mile widziana, jeśli chodzi o walkę z upałem. Spróbuj wyłączyć konsole (zwłaszcza te w sypialni) przed pójściem spać, aby pokój był nieco chłodniejszy.

Miej w pobliżu butelkę z rozpylaczem

Kup butelkę z rozpylaczem (lub zużytą butelkę, którą masz w domu) i pozostaw ją wypełnioną zimną wodą na stoliku nocnym. Możesz spryskać się zimną wodą przed pójściem spać, a także po przebudzeniu w środku nocy, aby się odświeżyć.