Czy warto kupować poradniki i kursy online?

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Kursy online i poradniki stały się popularną formą zarabiania przez internet, coraz więcej osób uznaje się za ekspertów w danej dziedzinie na tyle dobrych, że tworzy takie produkty. Często niesłusznie, ponieważ nie mówią one nic, co nie byłoby łatwo dostępne w internecie. Kluczowa jest zatem kwestia, czy warto takie produkty kupować?

Kursy i poradniki online, czy są warte zakupu?

Tu odpowiedź będzie i tak i nie. Poradniki i kursy, to taka droga na skróty, dla które osób nie potrafią lub nie chcą szukać wiedzy samodzielnie. Takim osobom warto polecić tego rodzaju produkty, ponieważ dostaną wszelkie podstawy na tacy i nic same nie muszą szukać. Jednak jest to też trochę ryzyko, ponieważ wiele kursów i poradników nie jest warte swojej ceny lub zawierają małą wiedzę. Warto przed zakupem zapoznać się, które są godne uwagi, aby nie marnować i czasu i pieniędzy.

Z drugiej strony ponad 95% poradników nie powie niczego, czego nie można znaleźć samemu w internecie, ale wymaga to dogłębnego szukania czasami również na stronach ENG. Nikt w tych poradnikach i kursach nie wymyśla niczego nowego, dlatego poświęcając czas, można prawie wszystko znaleźć samemu. Wymaga to jednak umiejętności dobrego researchu. Plusem kursów może być to, że zawierają różnego rodzaju testy wiedzy, które sprawdzają, czy wiedza została dobrze przyswojona, ale to tylko kursy dobrej jakości, a wiele jest robionych szybko i tylko dla zysku.

Jak sprawdzić, czy kurs lub poradnik jest dobry?

Najlepszą metodą są opinie internetowe, ale można to również zobaczyć, po samym twórcy tych poradników, czasami ich styl wypowiedzi to sama reklam i wymienianie tylko korzyści, a zero o samym poradniku, czy kursie. Mówiąc brutalnie i wprost, niektórzy gadają totalne głupoty, albo podają astronomiczne sumy zarobków, aby tylko sprzedać swoje produkty, takich należy unikać. Nie należy również kupować nic od osób, które twierdzą, że są w czymś dobre, ale żadnych efektów u nich nie widać. Doskonały przykład to kursy promujące kanały lub blogi. Twórcy takich poradników obiecują, że kurs lub poradnik przyspieszy rozwój bloga,lub kanału, pomoże zdobyć nowych widzów tymczasem ich kanały/blogi nie mają nawet 1000 odwiedzin miesięcznie, czyli albo kłamią, albo są tak honorowi, że sami swoich metod nie wdrażają w życie. Jest też duża grupa, która twierdzi, że zarabia krocie, jednak nigdy tego nie udowadnia, od nich także nie należy kupować, Zdecydowanie lepsza jest osoba szczera, która powie dokładnie, ile zarabia i jakich efektów oczekiwać po kursie. Poda wady i zalety danej metody, a nie tylko superlatywy. Ostatnim aspektem jest cena, która czasami wbija w fotel. Kilka lekcji i ktoś chce za kurs tysiące złotych, kilkadziesiąt lub mniej stron poradnika i kilkaset złotych, cena jest ważna, tym bardziej jak nie ma gwarancji, że poradnik czy kurs jest dobry.   

Czy warto je kupować podsumowanie

To kwestia indywidualna jak ktoś chce mieć podstawową wiedzą od razu bez szukania, to warto, ale trzeba znaleźć dobry kurs, czy poradnik. Jeżeli komuś szkoda pieniędzy to prawie całą wiedzę może znaleźć sam w internecie, ale jej szukanie, a potem zrozumienie może zająć trochę czasu.