Wybieramy noktowizor do działań w nocy

Autor: Materiał partnera

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Brak światła lub jego znikoma ilość to poważne utrudnienie podczas działań nocnych. Jednym z rozwiązań, które pozwala sobie z tym ograniczeniem poradzić, jest noktowizor. Na rynku jednak jest dostępnych wiele urządzeń tego typu. Jak wybrać odpowiedni? 

Rodzaje noktowizorów

Wybór odpowiednio noktowizora zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Jeśli ma to być akcesorium montowane na broni, to najlepszym rozwiązaniem jest nasadka noktowizyjna lub celownik noktowizyjny. W tym pierwszym przypadku musimy posiadać przyrząd celowniczy (lunetę), aby móc zamontować na nim nasadkę. Każde z tych urządzeń możemy również wykorzystywać jako monokular noktowizyjny. W sklepie bron.pl (https://www.bron.pl/) znajdują się także noktowizory właśnie w formie monokularu lub lornetki. Obecnie noktowizja jest w powszechnym użytku. Z jej możliwości korzystają myśliwi, służby (np. straż celna), agencje ochrony, ale także osoby prywatne, które chcą obserwować teren w nocy. 

Jak działa noktowizja?

W chwili, gdy zapada zmrok, ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec obiektów i potrzebuje wsparcia, którym jest noktowizja. Technologia ta, obecna w użytku już od czasów drugiej wojny światowej, polega na wzmacnianiu szczątkowego światła i wyświetlaniu jej w taki sposób, aby użytkownik był w stanie rozpoznać człowieka, zwierzę czy np. pojazd mechaniczny. Obecnie noktowizory stosują dodatkowe wsparcie, czyli oświetlacze podczerwieni, które pozwalają na obserwację terenu w momencie, gdy nie ma żadnego źródła światła. 

W przypadku noktowizorów elektronicznych obraz uzyskuje się poprzez skupienie światła przez soczewkę na matrycy, która przesyła sygnał do procesora obrazu, a ten dalej do wyświetlacza. Obraz wyświetlany przez noktowizor jest najczęściej prezentowany w odcieniach szarości lub zieleni.  

Istotnym parametrem noktowizora, umożliwiającym działanie w pełnej ciemności, jest rodzaj zastosowanych diod oświetlających podczerwienią. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Diody 940nm mają nieco mniejszy zasięg oświetlania, ale za to nie emitują widzialnego świata, co sprawia, że są niedostrzegalne. W przypadku diod 850nm mówimy o większym zasięgu, ale ma to swoją cenę – diody te żarzą się podczas pracy, przez co istnieje ewentualność, iż użytkownik noktowizora zostanie zauważony. 

Jaka cena za noktowizor będzie odpowiednia?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć we własnym zakresie. Cena noktowizora zależy od kilku czynników. Wspominaliśmy już wyżej o rodzaju urządzenia – najdroższe z racji swojej budowy i przeznaczenia są celowniki noktowizyjne, które uważa się za alternatywę dla celowników termowizyjnych. Celowniki będą więc najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym i będą miały najwięcej dodatkowych funkcji, ale cena noktowizora tego typu będzie odpowiednio wyższa. 

Przykładem może być celownik Pard NV-008 v3.0, który może służyć jako kamera obserwacyjna posiadająca zasięg ok. 200 m. Urządzenie to ma ekran OLED Sony o rozdzielczości 1024*768, wbudowany e-kompas oraz żyroskop i ma zaledwie 162 mm długości i waży 450 g. Charakteryzuje się  powiększeniem optycznym 6,5x, oraz 12x zoom cyfrowy. Ponadto jest zabezpieczony wodoszczelną pokrywą o klasie ochrony IPX7 i ma odporność na odrzut do 5000 J.

W przypadku monokularów takich jak Yukon Exelon 3×50 mówimy o mniejszym zasięgu (około 100 m w całkowitej ciemności) oraz powiększeniu obrazu. Urządzenie to również obsługuje zapis obrazu na karcie microSD czy możliwość łączenia przez Wi-Fi, ale jest to noktowizor tańszy.