Skuteczne sposoby na bezsenność! Popraw jakość nocnego odpoczynku

Autor: Materiał partnera

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Bezsenność to poważny problem sporej części populacji. Przekłada się na ogólne zdrowie i samopoczucie, ponieważ niewyspany człowiek zmaga się z bólami głowy, niską odpornością, brakiem energii, a nawet stanami depresyjnymi. Poznaj sprawdzone i bezpieczne sposoby na walkę z bezsennością!

Problem bezsenności dotyczy wielu osób w każdym wieku i z pewnością nie pozostaje bez wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne. Przyczyn dolegliwości może być wiele. Dotyczy ona również Ciebie? Koniecznie poznaj, jak możesz z tym walczyć! Do wyboru masz metody farmakologiczne (np. hydroksyzyna) oraz domowe sposoby.

Leki na bezsenność

Przyjmowanie leków na bezsenność warto skonsultować z lekarzem, który zaleci również wykonanie podstawowych badań krwi. Do najczęściej stosowanych preparatów aptecznych zaliczamy hydroksyzynę oraz benzodiazepiny. Wykazano, że skracają czas zasypiania, wydłużają całkowitą długość snu oraz poprawiają jego jakość. Nie będziesz wybudzać się w środku nocy, a rano obudzisz się wypoczęty i pełen energii. Leki te są jednak w Polsce dostępne na receptę.

Domowe sposoby na bezsenność

Domowe sposoby na bezsenność nie wymagają konsultacji z lekarzem i są niezwykle proste w zastosowaniu. Poleca się je każdej osobie, która przed rozpoczęciem farmakoterapii woli wypróbować naturalne, alternatywne metody poprawy jakości snu.

1.     Zadbaj o warunki panujące w Twojej sypialni

Jakość snu w dużej mierze zależy od warunków panujących w Twojej sypialni. Przed pójściem spać koniecznie ją więc przygotuj:

  • zamontuj zaciemniające rolety, żaluzje lub zasłony, co ograniczy wpadanie światła ulicznego z zewnątrz;
  • wyłącz telefon i wszelkie inne źródła dźwięków, aby położyć się spać w całkowitej ciszy;
  • przewietrz sypialnię, aby powietrze było czyste, świeże i bogate w tlen;
  • ustaw optymalną temperaturę, która powinna wynosić 16-19 stopni C.

Zadbaj również o aspekty związane bezpośrednio z łóżkiem. Kup wygodny, ergonomiczny materac o odpowiednim stopniu twardości, komfortowe poduszki oraz przewiewną, naturalną pościel. Szybko odczujesz różnicę.

2.     Skorzystaj z darów natury

Zioła od wieków stosowane są w terapii bezsenności. Najlepiej sprawdzają się: kozłek lekarski, melisa, waleriana, ziele męczennicy, rumianek oraz lawenda. Możesz je zaparzyć lub zastosować w formie olejków eterycznych do aromaterapii. Uspokoją Cię i wyciszą, pozwolą pozbyć się napięć gromadzonych w ciągu dnia. Udowodniono, że ziołolecznictwo poprawia długość i jakość snu oraz przyczynia się do głębokiego relaksu.

3.     Wycisz się

Jeśli przed snem jesteś aktywny fizycznie, prowadzisz ożywioną rozmowę, kłócisz się lub zamartwiasz, z pewnością szybko nie zaśniesz. Przez 20-30 minut przed snem postaw na wyciszenie się. Opcji jest wiele – medytacja, kilka rozdziałów ulubionej książki, ciepły prysznic lub kąpiel z dodatkiem olejków, a może słuchanie spokojnej muzyki? Wybierz ulubioną metodę relaksacji i stosuj ją codziennie przed snem. Powyższe domowe metody możesz ze sobą łączyć!