Sztuka rozwiązywania problemów w związku

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Kłótnie występują w każdym związku, niezależnie od jego stażu czy siły uczuć, które łączą dwoje ludzi. Związek to połączenie dwóch różnych osób, z czego każda ma inne potrzeby, pragnienia i cele w życiu. Różnice charakteru również mogą być powodem do kłótni, jeśli nie podejdziemy dojrzale do tworzenia relacji. Najgorszym co możemy zrobić, kiedy zaczyna dziać się źle, jest obarczanie winą drugiej osoby. Często zapominamy, że związek tworzą dwie osoby, które ponoszą równą winę za zły stan relacji. Oczywiście są sytuacje, w których to jeden z partnerów odpowiada za rozpad związku, co ma miejsce np. w przypadku zdrady. Jednak w wielu przypadkach problemy, z którymi się borykamy musimy rozwiązać wspólnie. 

Rozmowa 

Rozmowa jest podstawą budowania każdej relacji, tej romantycznej i przyjacielskiej. Niestety często boimy się poruszać ważne dla nas aspekty na początkowym etapie związku, aby nie odstraszyć partnera. Jednak rozmawia o naszych planach na przyszłość, poglądach czy marzeniach może ułatwić znalezienie partnera, z którym stworzymy trwałą relację. Początkowo sporo rozmawiamy, dowiadujemy się o sobie wielu rzeczy, jednak po wspólnym zamieszkaniu w życie wkrada się rutyna. Dodatkowo przebywanie ze sobą przez długi czas pozwala nam dostrzec rzeczy, których wcześniej nie zauważyliśmy. Często zaczynają nas denerwować z pozoru błahe sprawy, takie jak zostawienie brudnych naczyń w zlewie czy zrzucanie obowiązków na drugą osobę. Jednak z czasem narasta frustracja i złość na drugą osobę, przez co w końcu możemy wybuchnąć mówiąc o jedno zdanie za dużo. Szczere rozmowy powinny odbywać się regularnie, co pozwala rozwiązywać konflikty zanim urosną na sile. 

Aktywne słuchanie

Rozmowa to nie tylko mówienie o swoich uczuciach czy potrzebach, ale również umiejętność słuchania drugiej osoby. Kiedy jeden z partnerów czuje, że drugi go nie słucha może wynosić problemy związkowe poza relację. A jak wiadomo rady przyjaciół czy rodziny nie zawsze są najlepszą opcją, jeśli chodzi o nasz związek. W końcu każdy ma swoje doświadczenia i często nie jesteśmy obiektywni w czasie udzielania porad. Zatem nauczmy się słuchać siebie nawzajem bez mówienia, że ktoś przesadza czy wyolbrzymia. Według nas druga osoba może przesadzać, jednak należy wysłuchać jej punktu widzenia.

Postawienie się na miejscu drugiej osoby

Postawienie się na miejscu drugiej osoby może pomóc nam zrozumieć jej punkt widzenia, co ułatwia odzyskanie stabilizacji w związku. Jednak, aby móc wyobrazić sobie co czuje druga osoba, niezbędne jest aktywne słuchanie w czasie szczerych rozmów. Przydatne jest również spędzenie nieco czasu w samotności, aby móc zebrać myśli. W ten sposób nie powiemy nic głupiego, czego moglibyśmy później żałować. Wszelkie decyzje najlepiej podejmować na spokojnie, gdyż emocje utrudniają prawidłowy osąd.

Określenie swoich potrzeb

Częstym powodem rozpadu związku jest nadmierne poświęcanie się dla partnera, co może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest brak poczucia własnej wartości czy niska pewność siebie, przez co na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby drugiej osoby. Pomijanie własnych potrzeb na rzecz partnera nie zawsze jest dobre. Są ludzie, którzy czerpią przyjemność z zadowolenia drugiej osoby, jednak to raczej wyjątek. Każdy z nas potrzebuje zadbać o siebie, a partner powinien dbać również o nas. Jeśli spotykamy się z typowym narcyzem, nie możemy liczyć na wsparcie z jego strony. Wspólnie powinniśmy dbać o swoje potrzeby, ale również musimy o nich rozmawiać. W końcu druga osoba nie będzie wiedzieć czego od niej oczekujemy bez szczerej rozmowy.

Nie obarczanie winą drugiej osoby

Częstym powodem rozpadu związków jest obarczenie winą za daną sytuację naszego partnera. Czasem wina faktycznie leży po jednej stronie, jednak najczęściej winę ponoszą obie osoby tworzące związek. Nawet zdrada może być spowodowana postępowaniem obu partnerów, różnicą charakterów czy odmiennymi potrzebami. Trzeba na to spojrzeć na spokojnie, przeanalizować nasze postępowanie i wyciągnąć wnioski. Nawet jeśli nie uratujemy naszego obecnego związku, będziemy wiedzieć jak postępować w przyszłości.

Terapia dla par

Terapia dla par to skuteczne narzędzie, które może uratować związek. Wiele osób błędnie myśli, że terapie są wyłącznie dla małżeństw, co nie jest prawdą. Małżeństwa częściej korzystają z terapii dla par niż związki nieformalne, co jest związane ze stażem związku. Z reguły zanim dojdzie do ślubu potrzeba nawet kilkunastu miesięcy bycia razem. Spędzenie dużej ilości czasu z drugą osobą sprawia, że partnerzy starają się ratować relację. I to właśnie dlatego małżeństwa częściej korzystają z terapii niż związki nieformalne. Doświadczony terapeuta nauczy nas rozmawiać ze sobą, a także doceniać to co mamy. Często rozmawiając w obecności psychologa możemy bardziej się otworzyć, gdyż lekarz odpowiednio zareaguje kiedy jeden z partnerów będzie negatywnie komentował nasze wypowiedzi. Kiedy pojawiają się problemy w związku warto korzystać również z terapii indywidualnej, która pomoże nam lepiej poradzić sobie z obecną sytuacją. W ten sposób przygotujemy się również na ewentualny rozpad związku.