TOP9 gier planszowych na rodzinne spotkania

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że gry planszowe cieszą się ogromną popularnością wśród ludzi w każdym wieku. Pozwalają w przyjemny sposób spędzić czas, a także gwarantują znakomitą zabawę. Niektóre tytuły wymagają współpracy, a inne mogą skupiać się na rywalizacji czy czystej rozrywce. Jakie są najlepsze gry planszowe dla całej rodziny?

Monopoly

Jedna z najpopularniejszych gier planszowych, która od lat jest nieodłącznym elementem wielu rodzinnych spotkań. Proste zasady i znakomicie zaplanowana rozgrywka sprawiają, że każdy może poczuć się jak prawdziwy biznesmen. Rozgrywka polega na poruszaniu pionkiem i kupowaniu danych miejsc czy miast, a następnie ich rozwijanie. Gracz, który stanie na polu innego uczestnika zabawy, będzie musiał dokonać niezbędnych opłat, co czasem może prowadzić do bankructwa!

Powstało wiele różnych odmian Monopoly, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Mogą to być plansze przedstawiające różne państwa i miasta ze świata, ale także skupiające się na danym regionie, na przykład na atrakcjach turystycznych Polski czy dzielnicach i atrakcjach Gdańska.

Splendor

Strategiczna gra, która wymaga uwagi i planowania kolejnych ruchów. Celem graczy jest zbieranie i handel klejnotami, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Wygrywa osoba, która jako pierwsza osiągnie określony wynik.

Codenames

Zabawna gra, w której gracze dzielą się na drużyny. Ich zadaniem jest odgadnięcie jak największej ilości haseł związanych z wylosowaną lub wybraną kategorią. Rozgrywka wymaga kreatywności, a przy tym gwarantuje ogromną ilość znakomitej zabawy pełnej śmiechu.

Wsiąść do pociągu

Interesująca i dość prosta gra, która cieszy się wielkim uznaniem wśród graczy. Wybierana jest nie tylko na spotkania rodzinne, ale również na wydarzenia planszówkowe. Cel gry jest prosty: ułożyć kolej pomiędzy wylosowanymi miastami. Im dłuższa trasa, tym więcej punktów. Haczyk tkwi w tym, że kolory wagonów muszą odpowiadać kolorom umieszczonym na planszy, a pozostali gracze z łatwością mogą pokrzyżować plany.

Osadnicy z Catanu

Bardzo rozbudowana gra, która wymaga większej ilości wolnego czasu. Chociaż zasady są proste i łatwe do opanowania, to całość wymaga skupienia i starannego planowania, aby przewidzieć działania pozostałych uczestników zabawy. Tym sposobem można rozwijać swoje osady, a jednocześnie sprawić, aby inni gracze nie mieli zbyt łatwego zadania.

Dobble

Zabawna gra karciana, przy której mogą bawić się również młodsze osoby. Zasady gry są bardzo proste. Na stół zostaje wyłożona karta, a każdy z graczy musi spojrzeć na pierwszą trzymaną przez siebie kartę i znaleźć wspólny symbol. Jego szybkie nazwanie pozwoli wyłożyć kartę i sięgnąć po następną. Wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się wszystkich kart.

Azul

Gracze wybierają płytki z jednego z warsztatów, a następnie starannie układają je w swoim magazynie. Na koniec rundy każdy jednocześnie przenosi zebrane płytki na ścianę pałacu, po czym podliczane są punkty. Wygrywa osoba, która na koniec gry osiągnie najwyższy wynik. Chociaż brzmi prosto, to osiągnięcie sukcesu nie będzie takie łatwe!

Avel

Pełna magii gra kooperacyjna dla całej rodziny. Zadaniem uczestników zabawy jest stworzenie swojej postaci, a następnie wyruszenie w podróż, aby ocalić baśniową krainę. Podczas rozgrywki gracze odkrywają przedstawiony świat, rozwijają swoje postacie, walczą z potworami i poszukują skarbów. Trzeba jednak pamiętać, że sukces misji zależny jest od całej drużyny, a współpraca jest tu podstawą.

Harry Potter: Rok w Hogwarcie

Dzięki tej grze planszowej każdy ma szansę zostać uczniem najsłynniejszej szkoły dla czarodziejek i czarodziejów. Gra jest niezwykle rozbudowana i daje wiele możliwości. Głównym celem graczy jest zdobywanie punktów dla swojego domu, aby na koniec roku szkolnego wygrać Puchar Domów. W tym celu trzeba wykonywać tajne misje, zdawać egzaminy, odnosić sukcesy w Quidditchu, eksplorować mapę, pojedynkować się z innymi czarodziejami i zdobywać cenne przedmioty.