Jak dbać o dobrą kondycję psychiczną?

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Coraz częściej przekonujemy się o tym, że dobra kondycja psychiczna jest równie ważna jak zdrowie fizyczne. Większość z nas robi ten błąd, że zbyt mało uwagi poświęca sferze psychicznej. Tymczasem jest kilka skutecznych działań, które mogą poprawić samopoczucie i przyczynić się do trwałego dobrostanu psychicznego.

Walcz z rutyną

Wiele osób narzeka na przedłużający się stan zniechęcenia i znudzenia. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy codzienne życie jest bardzo monotonne. Mnóstwo osób żyje według schematu: praca, telewizja, sen. Nie jest to na pewno zdrowe dla psychiki. Wypalenie bardzo często dotyczy także sfery zawodowej. Najbardziej narażone na to są osoby od lat pracujące w jednym miejscu i wszyscy ci, którzy pracują za dużo. Aby skutecznie walczyć z rutyną w codziennym życiu, należy nieco przeorganizować swój plan dnia. Okazuje się, że bardzo często działamy nawykowo i całymi latami chodzimy do tej samej piekarni, apteki czy fryzjera. Nuda w codziennym życiu może dotyczyć wielu sfer takich jak: obowiązki domowe, życie towarzyskie, zakupy, godziny posiłków czy odwiedzane miejsca.

Dla własnego zdrowia psychicznego każdy człowiek raz na jakiś czas, chociaż na krótko powinien zmieniać miejsce pobytu. Warto robić sobie jednodniowe wycieczki, chociażby do pobliskiego dużego miasta, by udać się do teatru, na mecz czy inną imprezę masową. Dobrze jest też zmieniać środek transportu. Nie zawsze przecież trzeba jeździć samochodem, czasem warto przesiąść się na komunikację miejską, rower czy pospacerować. W walce z rutyną bardzo pomagają także pasje. Dobrze jest co jakiś czas spróbować czegoś nowego, na przykład zagrać w nową grę zespołową. Wrogiem rutyny jest także poszerzanie grona znajomych. Gdy poznajemy nowe osoby, wkraczamy w inny świat, bo poruszamy inne tematy oraz możemy się zainspirować czymś wartościowym od nowo poznanych osób.

Unikaj osób toksycznych

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu osoby toksyczne czyli takie, których towarzystwo nam nie służy. Zwykle są to osoby złośliwe, stosujące różne formy biernej agresji. Pierwszym krokiem jest oczywiście zidentyfikowanie takich osób. Następnie należy podzielić je na takie, z którymi możemy kontakt zakończyć albo ograniczyć i te pozostałe, na których towarzystwo jesteśmy skazani. Zwykle musimy kontaktować się z toksycznymi osobami, które są członkami rodziny oraz ze współpracownikami. W przypadku takich osób trzeba im jasno wyznaczyć granice. Gdy zachowują się wobec nas nie w porządku, należy im wprost zakomunikować swój sprzeciw. 

Przekraczaj strefę komfortu

Przez strefę komfortu rozumiemy wszystko to, co jest nam dobrze znane i przez to wydaje się być bezpieczne. Bardzo często strefa komfortu wcale nie jest miejscem przyjemnym. Większość z nas jednak wybiera to, co jest znane i nie wymaga wysiłku związanego ze zmianami. To właśnie dlatego wiele osób latami tkwi w nielubianej pracy a nawet pozostaje w związkach, które nie są szczęśliwe. Z całą pewnością jednak warto się przemóc i co jakiś czas świadomie wyjść poza swoją strefę komfortu. Zwykle nie robimy tego z lenistwa oraz ze strachu. Tymczasem korzyści jakie możemy zyskać są większe niż potencjalne straty. Takim wyjściem poza strefę komfortu może być zrobienie prawa jazdy, zmiana pracy, spróbowanie nowego sportu czy pierwszy wyjazd za granicę. 

Wyeliminuj nałogi

Żyjemy w świecie, w których ilość nałogów jest naprawdę duża. Jeszcze kilka dekad temu w Polsce dominowało uzależnienie od alkoholu i tytoniu. Dzisiaj obok nich występuje uzależnienie od narkotyków, leków, hazardu, pracy, gier, Internetu, sexu, zakupów, jedzenia czy opalania. Niektóre te uzależnienia bywają bagatelizowane, bo wydają się być czymś niewinnym. Tak jest na przykład z uzależnieniem od Internetu i mediów społecznościowych. Cierpi na to najmniej kilka milionów Polaków w różnym wieku. Częste zaglądanie na chwilę do smartfona wydaje się być czymś niewinnym a jednak bardzo niszy samopoczucie i marnuje cenny czas. Każde uzależnienie wiąże się z brakiem kontroli nad swoim życiem a to ujemnie wpływa na samopoczucie i utrudnia osiąganie szczęścia. 

Pracuj nad swoją samooceną

Ważnym warunkiem dobrego samopoczucia psychicznego jest pozytywne myślenie o sobie. Okazuje się, że jest wiele osób, które cierpią na zaniżoną samoocenę. Takie osoby mają liczne kompleksy, bywają nieśmiałe i brakuje im odwagi do podejmowania życiowych wyzwań. Wszystko to nie ułatwia życia, dlatego warto pracować nad poprawą samooceny. Można to robić samodzielnie albo pod okiem psychologa. Bardzo pomocne są treści psychologiczne dostępne w literaturze, czasopismach oraz w Internecie. Można też korzystać z grupowych warsztatów, na których uczestnicy uczą się asertywnych postaw oraz dobrej komunikacji.