Polskie TOP 14: te miasta trzeba zobaczyć!

Autor: Materiał partnera

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Polskie miasta zachwycają swą różnorodnością i bogactwem, a wycieczki po ich terenie mogą się dla wielu z nas okazać niezapomnianą przygodą. Gdzie warto się wybrać? W jakich miastach można spędzić czas w wyjątkowy sposób? Oto kilka propozycji dla tych, którzy cenią sobie miasta kuszące klimatem oraz cennymi zabytkami.

TOP 14: Zielona Góra

Wizyta w Zielonej Górze to nie lada gratka dla miłośników miejskiej zieleni, wina i historii. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Kusi Park Winny i Palmiarnia, uwagę przyciągają również Szlak Bachusikowy oraz malowniczy deptak. W Zielonej Górze nie brak też atrakcji dla miłośników nauki, na których czeka m.in. Centrum Nauki Keplera z nowoczesnym planetarium oraz Centrum Przyrodniczym.

TOP 13: Brzeg

Dla tych, którzy interesują się historią Śląska i cenią piękne budowle, Brzeg stanie się kuszącym celem wycieczki. Zamek Piastowski, gotycki kościół św. Mikołaja z cennymi polichromiami oraz ratusz, będący jednym z najciekawszych zabytków renesansowych na terenie województwa śląskiego – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. Dodatkowo Brzeg kusi ciekawymi muzeami i malowniczą dolina Odry, nad brzegami której można spacerować do woli.

TOP 12: Żyrardów

Kto ceni sobie zabytki techniki, ten z pewnością doceni Żyrardów. Spacer po tym mieście to wspaniała przygoda, podczas której można ujrzeć m.in. zabytkowe osiedla robotnicze oraz dawne zabudowania fabryczne (w tym potężny gmach dawnej przędzalni). Dla miłośników zabytków sakralnych nie lada gratką będzie wizyta w neogotyckim kościele Matki Bożej Pocieszenia, który – podobnie jak większość obiektów w pobliżu – został zbudowany z czerwonej cegły.

TOP 11: Lublin

Wycieczki po wschodniej części kraju warto zaplanować w taki sposób, by odwiedzić Lublin. Kusi lubelski zamek, dziś znany jako siedziba muzeum, kuszą uliczki starego miasta, przy których wciąż możemy zobaczyć wiele pięknych kamienic o historycznych elewacjach. Gmach Trybunału Koronnego, potężna archikatedra oraz pałace tak znanych rodów, jak Czartoryscy czy Lubomirscy – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miasto.

TOP 10: Koszalin

Koszalin zaskakuje, a spacery po jego terenie mogą się okazać niezapomnianą przygodą. Co warto zobaczyć w tym mieście? Uwagę przyciągają m.in. Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, chętnie odwiedzane przez wiernych z całego kraju, oraz katedra  Niepokalanego Poczęcia NMP, mogąca się pochwalić XIV-wiecznym rodowodem. Dom Kata, niewielki skansen oraz pozostałości dawnych murów miejskich – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Koszalin na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie.

TOP 9: Suwałki

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Suwałkach? Jedną z najbardziej oryginalnych atrakcji tego miasta jest… cmentarz siedmiu wyznań. W trakcie wycieczki po Suwałkach warto odwiedzić molennę staroobrzędowców oraz zatrzymać się przy pomniku bluesmana.  Nie lada gratką dla dużych i małych turystów będzie spacer śladami Marii Konopnickiej, w której rodzinnym domu mieści się obecnie placówka muzealna.

TOP 8: Łódź

Łódź to raj dla miłośników zabytków techniki. Potężne gmachy fabryk, dziś służące jako muzea lub galerie handlowe, mogą oczarować każdego. Wycieczki po „Ziemi Obiecanej” są jednocześnie szansą na nacieszenie się widokiem okazałych rezydencji, wznoszonych tu w XIX wieku przez zamożnych fabrykantów. W Łodzi nie brak też osiedli robotniczych, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje Księży Młyn. Muzeum Kinematografii, cmentarz żydowski, ulica Piotrkowska oraz najnowocześniejsze w Polsce planetarium – oto kolejne powody, dla których warto odwiedzić to niezwykłe miasto.

TOP 7: Poznań

Kto chce lepiej poznać Wielkopolskę i poszerzyć swoją wiedzę na temat początków państwa polskiego, ten koniecznie powinien odwiedzić Poznań. Katedra na Ostrowie Tumskim, rynek ze słynnym ratuszem i rozbrykanymi koziołkami oraz imponujące kamienice – oto najważniejsze atrakcje Poznania. Centrum Kultury Zamek oraz Jezioro Maltańskie są kolejnymi punktami, których w trakcie wycieczki po tym mieście nie można pominąć.

TOP 6: Białystok

Białystok to miasto wielokulturowe, mogące się pochwalić ogromną ilością zabytków sakralnych oraz jedną z najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Jest nią pałac Branickich, otoczony wspaniałymi ogrodami. Potężna katedra, prawosławna cerkiew, plac po dawnej synagodze – oto kolejne miejsca, które w trakcie zwiedzania stolicy Podlasia koniecznie trzeba odwiedzić.

TOP 5: Opole

Opole kojarzone jest przede wszystkim z polską piosenką, jednak powodów, dla których warto zwiedzić to miasto, jest znacznie więcej. Opole może się pochwalić pięknymi i klimatycznymi uliczkami, przy których można ujrzeć sporo cennych zabytków. Kusi rynek z charakterystycznym ratuszem oraz Opolska Wenecja, przyciąga też charakterystyczna wieża – jedyna już pamiątka po średniowiecznym zamku piastowskim. Spacery nad Odrą, wędrówka śladem opolskich świątyń oraz wizyta w słynnym amfiteatrze – oto wybrane propozycje dla tych, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić wolny czas w tym mieście.

TOP 4: Gdańsk

Gdańsk jest miastem wyjątkowym. Dla jednych priorytetem będą spacery po słynnej Drodze Królewskiej, pełnej zabytkowych bram, reprezentacyjnych kamienic i cennych zabytków sakralnych. Dla innych Gdańsk stanie się miastem pozwalającym na lepsze poznanie historii XX wieku. Kusi Westerplatte i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przyciąga też Europejskie Centrum Solidarności, które ma swoją siedzibę na terenie dawnej stoczni gdańskiej.

TOP 3: Wrocław

Stolica Dolnego Śląska to piękna architektura i historia, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Wrocław to malowniczy rynek z pięknym ratuszem i kamienicami o reprezentacyjnych elewacjach. To cenne zabytki sakralne, które dominują na terenie Ostrowa Tumskiego – najstarszej części miasta. Słynna Hala Stulecia, najstarszy w Polsce ogród zoologiczny oraz Panorama Racławicka, zaliczana do grona najsłynniejszych dzieł w historii polskiego malarstwa – oto najważniejsze powody, dla których warto zwiedzić Wrocław.

TOP 2: Kraków

Kraków to długa lista zabytków i placówek muzealnych, które warto zwiedzić. Stolica Małopolski przyciąga Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz tak ważnymi zabytkami sakralnymi, jak Kościół Mariacki czy Sanktuarium na Skałce. Kraków to piękne kamienice i malownicze planty, pozostałości średniowiecznych murów miejskich oraz Planty. Socrealistyczna Nowa Huta, żydowski Kazimierz – oto  kolejne punkty na mapie Krakowa, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi.

TOP 1: Warszawa

Zwiedzanie Warszawy to fascynująca podróż w czasie oraz jedyna w swoim rodzaju lekcja historii. Nie brak tu królewskich rezydencji i okazałych kamienic, pięknych parków i ogrodów. Warszawa przyciąga też licznymi muzeami oraz nowoczesnymi gmachami, w gronie których na wyróżnienie zasługuje nowa biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki – oto kolejne atrakcje, których w trakcie wycieczki po polskiej stolicy nie można pominąć.

Polskie miasta mają się czym pochwalić. Unikalne atrakcje czekają na nas w wielkich miastach, od lat cieszących się powodzeniem wśród turystów, jak i w miastach nieco mniejszych, których pięknem krajoznawcy dopiero zaczynają się zachwycać. Każde z nich ma w sobie to coś, dzięki czemu można miło spędzić czas na ich terenie, a przy okazji zdobyć wiele ciekawych informacji.