Zapuszczanie i pielęgnacja brody. Poradnik dla początkujących

Dobrze wyglądający zarost, to ten, który jest zadbany, wypielęgnowany, pachnący. Broda musi być regularnie przycinana oraz dobrze odżywiona, dzięki temu brodacz wygląda nie tylko męsko ale także z klasą.

Moda była różna, były czasy, w których wąsy były wyznacznikiem męskości, mężczyźni na różne sposoby pielęgnowali swoje wąsiska, to jeden miał krótkie, tylko lekki zarost pod nosem, inny piękne, zakręcone i lśniące dodając właścicielowi elegancji. Potem, natomiast modne były na całkowicie ogolone twarze, toteż modnie było golić się u Barbera, który golił zwyczajnie brzytwą. 

Gdy brody znowu zaczęły się pokazywać, początkowo widać je było przeważnie u motocyklistów jeżdżących w grupach motocyklowych i u drwali. Ci drudzy nawet dorobili się swojego przydomku na temat seksualności – drwaloseksualni.

Dzisiaj mężczyzna z zarostem lub brodą już nikogo nie dziwi, można by pomyśleć, że jest to swego rodzaju wygoda, przecież nie trzeba się golić, nie trzeba kupować maszynek do brody, pianek, żelów do golenia. Jednak, gdy przyjrzeć się temu, jak należy dbać o brodę, żeby jej wygląd nie odstraszał, to okazuje się, że golenie w porównaniu z pielęgnacją brody, to żadna filozofia.

Zapuszczając brodę trzeba uzbroić się w cierpliwość, broda rośnie powoli i do prawdziwego brodacza troszeczkę musisz poczekać. W pierwszych dniach cierpliwie czekaj na coraz dłuższy zarost, pozwól mu swobodnie rosnąć i nie przycinaj go nadmiernie. Oprócz pilnowania zarostu, należy także dbać o skórę twarzy, ponieważ jeśli skóra będzie źle odżywiona, to także zarost nie będzie w dobrej kondycji. Oczyszczaj skórę twarzy pod zarostem nawet kilka razy dziennie, do tego możesz użyć żelu higienicznego, który nie wymaga użycia wody. Co jakiś czas stosuj peeling do twarzy, który skutecznie usunie martwy naskórek oraz zanieczyszczenia. 

Broda w początkowej fazie zapuszczania niestety powoduje dyskomfort związany ze swędzeniem skóry, co niekiedy powoduje, że tracisz cierpliwość i jednak z powrotem golisz się na gładko. Można sobie z tym poradzić, stosując balsam do brody, który nawilża skórę i zmiękcza ją, dzięki temu nowe włoski łatwiej wydostają się na zewnątrz. W drogeriach dostępne są balsamy, które w swoim składzie zawierają naturalne wyciągi roślinne, które działają kojąco na skórę i neutralizują efekt swędzenia.

Dłuższe włoski brody warto nawilżać olejkiem, który również ma za zadanie odżywić i chronić przed szkodliwymi czynnikami, co pozwoli utrzymać zarost w najlepszej kondycji. Aby mieć piękną i wypielęgnowaną brodę, włos musi wzrastać w zdrowiu i czystości. Co ważne aby olejek w swoim składzie był mieszanką kilku olejków naturalnych takich jak przykładowo migdałowy, arganowy, abisyński czy jojoba, każdy z nich ma inne wzajemnie uzupełniające się witaminy i wartości odżywcze dla zarostu i skóry.

Aby skutecznie dbać o brodę, należy regularnie myć, co pozwoli oczyścić włosy z kurzu, jedzenia oraz różnych zapachów, a także zapobiega powstawaniu wyprysków na skórze. Dopiero po oczyszczeniu przychodzi czas na nawilżanie, odżywianie i układanie brody.

Do umycia stosujemy szampon do brody. który należy spienić i równomiernie rozprowadzić. Po umyciu i dokładnym spłukaniu, nakładamy odżywkę i pozostawiamy ją na kilka minut. Można dodatkowo wyczesywać odżywkę we włosy za pomocą grzebienia, następnie należy spłukać. W następnym kroku nakładamy olejek lub balsam, przy czym olejek nadaje się najlepiej dla pielęgnacji zarostu, natomiast balsam jest do długiej brody. Odpowiedni produkt należy wmasować w skórę twarzy, co zapobiega jej wysuszeniu oraz zamknie nawilżenie włosów i zmiękcza je.

Systematyczna pielęgnacja brody powoduje, że włosy rosną równomiernie i szybko, jednak należy brodę przystrzyc by nadać odpowiedni kształt. Zapuszczając od zera, nie ścinamy jej przez pierwszy miesiąc ale należy konsekwentnie o nią dbać. Gdy długość będzie już około dwóch centymetrów do przystrzyżenia, można użyć trymer, który służy do podcinania i jest bardziej precyzyjny niż klasyczna maszynka do strzyżenia.

Układanie brody, to już etap zaawansowany, kiedy długość włosa mierzy ponad dwa centymetry, można zacząć stosować pasty, woski oraz fluidy stylizacyjne do brody. Na początek wcieramy we włosy, a następnie układamy w pożądanym kierunku.

Zapuszczanie brody i jej pielęgnacja wymaga zaopatrzenia się w odpowiednie akcesoria i kosmetyki, jednak nawet najlepsze nic nie dadzą, jeśli nie będziemy przestrzegać rutyny pielęgnacyjnej.