Jak założyć i prowadzić własnego bloga?  

Autor: Maciek

Dziennikarz serwisu ModnyChlopak.pl

Chcesz zacząć pisać własne artykuły lub po prostu chcesz poprawić swoje obecne umiejętności bez konieczności płacenia komuś innemu? Jeśli tak, to prowadzenie własnego bloga może być dla Ciebie.

Blogowanie to świetny sposób na poszerzenie swojej osobistej marki i dzielenie się wiedzą ze światem. W rzeczywistości blogowanie stało się głównym źródłem ruchu dla większości stron internetowych. Jednak rozpoczęcie może wydawać się przytłaczające, zwłaszcza jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Ale nie ma powodu, dla którego nie możesz stworzyć udanego bloga od podstaw. Wystarczy wykonać kilka prostych czynności aby osiągnąć sukces.

Pisz o tym co Cię najbardziej interesuje

Jeśli chcesz założyć bloga, najlepiej jeśli dokładnie wiesz, o czym chcesz pisać. Co lubisz? Dowiedz się, co osobiście Ci się podoba, a następnie udostępnij te tematy online. Jeśli nie masz jeszcze żadnych pomysłów, nie martw się! W sieci znajdziesz wiele blogów, które już pisały coś podobnego. Ale kiedy już wiesz, o czym chciałbyś porozmawiać, powinieneś upewnić się, że ludzie naprawdę lubią cię czytać. Potrzebujesz pomocy w doskonaleniu umiejętności pisarskich? Może chcesz porozmawiać o osobistych doświadczeniach i wyzwaniach, z którymi się zmierzyłeś? W takim razie zapoznaj się z wieloma tutorialami lub porozmawiaj na grupie na Facebooku z innymi blogerami.

Wybierz temat i trzymaj się go

Po wybraniu tematu wybierz niszę i pisz o niej regularnie. Twoje treści powinny zawsze być odpowiednie dla odbiorców i Twojej niszy. Nie publikuj niczego tylko dlatego, że uważasz, że to dobrze brzmi i jest chwytliwe. Pomyśl o przyszłości – jeśli publikujesz tylko raz w roku, nikt już nie będzie pytał o Twojego bloga. Zamiast tego staraj się regularnie aktualizować i budować społeczność wokół swojego bloga.

Upewnij się, że aktualizujesz swojego bloga co najmniej raz w tygodniu. Upewnij się również, że co tydzień publikujesz nowe treści. Nie czekaj do weekendu, aby opublikować wszystkie swoje posty. W końcu w weekendy nie zdobędziesz wielu czytelników. Publikowanie w piątki daje wystarczająco dużo czasu na promocję swojego bloga w kanałach mediów społecznościowych.

Stwórz grafikę i używaj właściwych słów kluczowych

Tworzenie obrazów i filmów towarzyszących Twoim postom jest naprawdę pomocne. Ludzie uwielbiają oglądać różne style postów, a nawet mogą się do nich odwoływać. Wybierz więc styl, który Ci odpowiada i pamiętaj, aby tworzyć treści wysokiej jakości.

Powinieneś używać właściwych słów kluczowych, aby mieć pewność, że Google łatwo znajdzie Twoje artykuły i posty na blogu. Upewnij się, że dodajesz również odpowiednie słowa do tytułu i opisu meta. Słowa kluczowe powinny pojawić się w pierwszych 200 znakach Twojego artykułu. Upewnij się, że zoptymalizowałeś również swoje treści pod kątem wyszukiwarek. Wszyscy właściciele witryn powinni korzystać z narzędzi SEO, aby zapewnić wysoką pozycję ich stron w Google.

Zbieraj feedback

Nie siedź i licz na sukces. Zamiast tego zrób krok dalej i poproś znajomych i rodzinę o przeczytanie Twojego bloga. Zapytaj ich, co o tym sądzą i czy było to interesujące, czy nie. W ten sposób będziesz wiedział, nad czym musisz popracować i gdzie możesz ulepszyć swoje treści.

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, to opublikować swojego bloga używając promocji. Powinieneś promować swojego bloga za pomocą kanałów mediów społecznościowych, list e-mailowych i biuletynów. Media społecznościowe to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na rozpowszechnienie informacji i dotarcie do tysięcy potencjalnych czytelników. Jeśli jednak wolisz załatwić sprawy osobiście, rozważ zorganizowanie współpracy influencerskiej. 

Trochę technicznie

W dzisiejszych czasach blogowanie to nie tylko hobby, ale także sposób na zarabianie pieniędzy w Internecie. Blogger jest darmowy, a jeśli masz już witrynę, możesz od razu założyć bloga

Prowadzenie bloga bez dobrej usługi hostingowej nie ma sensu. Aby upewnić się, że możesz uzyskać maksymalną wydajność, powinieneś wybrać najlepszą firmę hostingową lub skorzystać z uznanej platformy blogowej. WordPress to popularna platforma wśród blogerów; udostępnia wiele funkcji ułatwiających zarządzanie blogiem. To świetny wybór. Po wybraniu nazwy domeny możesz zainstalować WordPress na swoim serwerze. Po skonfigurowaniu WordPressa istnieje wiele sposobów dodawania treści. Możesz przesyłać pliki tekstowe lub obrazy za pośrednictwem interfejsu zaplecza WordPress. Istnieją również wtyczki innych firm, które umożliwiają automatyczne przesyłanie postów z różnych platform społecznościowych.

Jak zarabiać na blogu

Blogowanie to świetny sposób na dzielenie się swoimi przemyśleniami i opiniami. Sprawia również, że wyglądasz profesjonalnie ze swoją marką, pomagając budować wiarygodność. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się rzucić swoją codzienną pracę, posiadanie portfolio dobrze napisanych blogów pomoże ci ustalić twoje kwalifikacje jako eksperta w swojej dziedzinie.

Istnieją trzy główne sposoby zarabiania na swoim blogu. Pierwsza to reklama. Ta metoda polega na umieszczaniu reklam w witrynie w celu generowania przychodów. Drugi to marketing afiliacyjny. W takim przypadku polecasz czytelnikom określone produkty lub usługi. Kiedy ktoś kupuje te produkty lub korzysta z tych usług dzięki Twoim rekomendacjom, zarabiasz prowizję. Wreszcie możesz sprzedawać własne produkty na blogu.